Jak náročné je učit studenty online? Jak to udělat opravdu efektivní? A má výuka jazyků přes internet budoucnost?
Během koronavirové krize stály jazykové školy před velkou výzvou – jak zajistit pokračování jazykových kurzů, když studenti nemohou do tříd? Řada kurzů (jak individuální, skupinové, ale i pomaturitní kurzy) tak byla nucena najet do e-learning režimu.
Teď, bezmála tři měsíce poté – když už si troufneme hodnotit, PELICAN vyzpovídal jednu z lektorek skupinových jazykových kurzů – Janu Kramárikovou, která nám popsala svou zkušenost s online výukou.
Během pandemie koronaviru jste začala učit kurzy angličtiny online, používáte kombinovanou metodu, kdy jeden týden se učí studenti samostudiem podle Vašich materiálů a podkladů, druhý týden pak spolu vše probíráte na Skypu. Můžete mi o tom říct víc, proč jste rozhodla jít touto cestou?
Začala jsem používat tuto metodu proto, že v kurzech jsou většinou lidé, kteří nemají moc času a chtěli by jenom konverzovat. Ale konverzaci nemůžete postavit na tom, že budete znát jen nějaké základy, a i ty základy často špatně.
Jak tedy v praxi vaše výuka vypadá?
Jeden týden vymýšlím studentům “offline” hodiny, kdy jim připravím prezentaci a nahraju k ní komentář. Tu prezentaci si studenti můžou stáhnout i s komentářem ve formě videa – můžou se na ni podívat několikrát, k něčemu se vrátit, čemu nerozuměli, nepochopili. Pak jim posílám cvičení, na základě kterých si můžou ověřit ty své znalosti získané z prezentace. Mají tam také úkoly, které mi pošlou k opravě. Já jim to opravím, všem to okomentuji, napíšu, kde je chyba, jak by to mělo být správně a proč – tím pádem jim tvořím další studijní materiál.
Potom následující týden na online hodině si rozebíráme ty chyby a probíráme je společně. Na tomto je krásně vidět, že se anglicky už učili a mají nějaké návyky. Ale mohou je mít špatné – i když v té “offline” hodině to nezazní, probíráme to pak na té online hodině a procvičujeme tak, abychom se těchto špatných návyků zbavili.
S online vzděláváním máte zkušenost z obou stran – jako lektorka angličtiny a studentka v kurzu němčiny. Kdybyste to měla porovnat, jak byste popsala obě tyto role?
Jako lektor vnímám, že online výuka je pro mě časově dost náročná oproti klasické výuce, kdy můžete vše sypat z patra a hned vysvětlovat a psát na tabuli. Ta příprava mi zabere hodně času, ale dělám to hlavně proto, že mě to baví a chtěla jsem v tom zůstat. Každopádně pro lektora je to určitě náročnější než pro studenta. Já jako student si stáhnu už připravené materiály, naučím se a hotovo.
Podle zkušeností s různými online platformami, kterou preferujete nejvíce?
Mám zkušenost s Google Hangouts, tam mi to přijde občas dost kostrbaté, ale vím, že někteří si to nemohou vynachválit. Výborný je podle mě i Viber, nebo Whatsapp, ale ne každý tomu holduje a umí s tím. Skype je podle mě jednoduchá aplikace, ve které se naučí v podstatě každý – jen „zvednete sluchátko“, zapnete kameru a jede se. Celkově bych řekla, že jsou ty platformy všechny na stejném principu, jen Skype je zkrátka nejjednodušší na používání – user friendly.
Co se týká pak distribuce materiálů, jsou různé platformy jako Google Classroom nebo Moodle, já používám pro účely malé skupiny pouze mail, který má každý.
Má podle vás online výuka nějakou nevýhodu?
Spojení. Internet, wi-fi je pořád jen technika, takže když to vypadne, nic s tím nenaděláte. Je to jenom otravné. Když to má někdo moc nahlas, slyšíte se v ozvěně. To jsou ale jen technické věci, které se dají vychytat. Jinak bych v tom nespatřovala nic dalšího jako nevýhodu.
Vidíte v online výuce budoucnost, může nahradit tu klasickou?
Určitě může. Myslím, že to má velký potenciál. Když člověk nechce přijít o hodinu, je na služební cestě, je nemocný a má možnost se připojit online, je to určitě fajn alternativa, než aby měl být třeba tři týdny mimo. Když jazyk nepoužíváte, tak zakrníte. Každopádně to není vhodné pro každého, nenahradí vám to úplně kontakt tváří v tvář. Taky když posloucháte angličtinu od rodilých mluvčích v terénu naživo, je to úplně jiná zkušenost. Ale nebojím se toho, klidně budu v budoucnosti učit po Skypu, online.
Zajímá vás, jak vypadá online výuka v praxi? Přemýšlíte, jestli by to pro vás bylo to pravé? Pokud chcete vědět víc, podívejte se, jak vypadají naše Skype a online kurzy. Najdete tam také platformy a nástroje, které naši lektoři používají, nebo ukázkové lekce.
Váš PELICAN