Inspirace ze Švédska – prosincový úvodník v češtině

Co může Brno převzít od maloměsta ve středním Švédsku? Možná není obvyklé psát v úvodníku KAM o cizích krajích, ale uvidíte, že spojitost se nabízí. V pátek jsme se vrátili z pracovní cesty ve Švédsku. Jednalo se o zahajovací meeting projektu MultiLib, vytvoření evropské online knihovny pro děti. Vrátila jsem se plna předsevzetí něco změnit, a tak doufám, že mi to vydrží a moje nápady se promění v činy.

Řídce osídlená krajina lesů a jezer – to je Edsbyn a okolí. Zima, dlouhé noci a tvrdá příroda způsobují, že mladí odcházejí a kraj se pomalu vylidňuje. Ti, kteří zůstávají, však vytvářejí obdivuhodné společenství.

„Přistěhovalci nám zachránili školu, jelikož zde nebylo dostatek dětí a chtěli nám ji zrušit. Jsme moc rádi, že je tady máme.“ Tato věta od koordinátorky meetingu Heleny Ehrstrand vystihuje, jak se místní dívají na nové sousedy. V autobuse či na nákupech potkáte lidi všech barev pleti; blonďatí Švédové tvoří zhruba polovinu, zbytek může pocházet v podstatě odkudkoli.

Věci, které u nás patří k divokým teoriím, ve Švédsku prostě fungují. Obdivovala jsem, jak se všichni z okolních vesnic zapojují do organizace vzdělávání v místní škole, do odpoledních aktivit dětí, jak vše perfektně funguje a jak vysokou úroveň zdejší vesnická škola má. Paní Ehrstrand věnuje vždy jeden den v týdnu tomu, aby se s dětmi naučila něco vyrobit, postavit, zkrátka praktickým dovednostem.

A švédské děti? Jsou motivované a vtažené i do organizace aktivit školy. Těšily se na nás, přivítaly nás, nebály se mluvit anglicky, vše nám samy ukázaly. Výuka v Edsbynu probíhá ve formě jednotřídek, pěkně všichni dohromady, Švédové i přistěhovalci. Překvapila mě perfektní angličtina jak dětí Švédů, tak uprchlíků.

Kladla jsem si otázku, v čem to je. České děti nejsou rozhodně hloupější, učitelé u nás jsou stejní profesionálové jako ve Švédsku, ale jsem přesvědčena, že kouzlo tkví v motivaci, a to jak dětí, tak dospělých. Zapojení všech a chuť pracovat, vzdělávat sebe i děti a ochota pomoci tam, kde je třeba – to je v kraji zvykem. V Edsbynu si všichni pomáhají, ale nikdo toho nezneužívá.

Brno je klidné, krásné město a Brňané jsou kulturní a vzdělaní lidé. Pěkně se tu žije, a tak nic nepřekáží tomu, nechat se Švédskem inspirovat. A věřte, že politici, úředníci ani ministři to za nás neudělají.

 

Dáša Ráček Pelikánová

 

Jazykové kurzy Brno ve škole PELICAN.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>