DEUTSCHLAND: VORURTEILE VERSUS REALITÄT, 1.TEIL / NĚMECKO: PŘEDSUDKY VERSUS REALITA, 1. ČÁST

Englischer Fußballspieler Gary Lineker hat einmal gesagt: "Fußball ist ein Spiel, in dem die 22-Spieler um den Ball 90 Minuten herumlaufen und am Ende immer gewinnen..." Wer? Ja, stimmt. Die Deutschen. Die Nation, über die eine Menge von Vorurteilen herrscht und die Nation, die Menschen aufgrund  der bekannten Stereotypen bewerten; Pünktlichkeit, Disziplin, technologischer Fortschritt und zugleich Essen, Bier, aber auch unglaublich reiche Geschichte. Vergessen Sie jedoch nicht, dass Deutschland 80 Millionen Einwohner hat. Was hat dann also gemeinsam ein Einwohner der Hauptstadt des kosmopolitischen Berlins, wo die Wenden der Geschichte ihre Spuren hinterließen, mit einem Einwohner eines bayrischen Dorfs, eine von vielen Großstädten Nordrhein-Westfalen, Bremen oder Hamburg? Die Antwort versuchen wir in dieser thematischer Serie zu finden, die gerade Deutschland und seinen Einwohnern gewidmet ist. Und falls Sie nicht im Absicht haben, Deutschland in naher Zukunft zu besuchen und mit Ihren eigenen Augen zu sehen, wie die Deutschen wirklich sind, können Sie sich zu einem von vielen Deutschkursen anmelden, die die Sprachschule Pelican organisiert. Und Sie können versuchen, in die deutsche Kultur mindestens durch ihre Sprache durchdringen. Wir fangen an!

Wenn ich meine Umgebung frage, was Sie von Deutschen halten, bekomme ich vorwiegend die Antwort: "Nun, sie sind arrogant, aber sie haben gute Autos." Ist es wirklich alles, was wir über die deutschen Eigenschaften und Produkte wissen? Das Studium der deutschen Sprache ist nicht nur über die Tatsache, dass wir Vokabeln und grammatische Sätze büffeln, die die Ausnahmen haben und Ausnahmen in den Ausnahmen beinhalten, aber wir begegnen uns auch mit der deutschen Kultur, um nicht überrascht zu sein, falls wir uns manchmal einen Deutschen treffen. Da dieses Thema sehr umfangreich ist und ein Artikel echt nicht genügen würde, widmen wir uns heute nur den Getränken.

Den meisten Tschechen schmeckt deutsches Bier nicht, aber die Deutschen basieren drauf. Das richtige Bier hat keinen Schaum. Es gibt verschiedenste Bierarten und Massenkonsum auf Bierfesten wurde schon eine lange Tradition.  Deutschen bleiben jedoch nicht nur beim Verbrauch des klassischen Biers, sondern sie lieben es auch zu mischen. Ob schon klassischer Radler, bestehend aus Bier und Sprite, Fanta oder sogar Coca-Cola. Viele Menschen staunen, aber Kofola existiert echt nicht in Deutschland. Was aber in der ganzen Republik bekannt ist, ist ein Getränk namens Mezzo-Mix, genannt Spezi. Es geht um die Mischung von Coca-Cola und Fanta. Natürlich muss jetzt jeder sagen, „oh Gott, was ist denn da?“, aber nach dem ersten Schluck verliebt man sich drin. Spezi ist ein sehr beliebtes Getränk in Deutschland und man kann es an jeder Ecke kaufen. Ebenso beliebt ist die Apfelsaftschorle. Durst? So habe ich für Sie das Richtige. Zunächst sollten Sie wissen, dass Deutschen angeblich Angst vor jedem Getränk haben, das keine Kohlensäure enthält. Darum ist Apfelschorle Kombination von Apfelsaft und Mineralwasser. An heißen Sommertagen wird Sie dieses Getränk bestimmt erfrischen! Also gehen Sie raus um etwas Neues auszuprobieren! Das nächste Mal werden wir über deutsche Regeln und Autos reden. Also bis bald! 

brandenburger-tor-201939_640-623x467 (1)

Anglický fotbalista Gary Lineker jednou řekl: „Fotbal je hra, ve které se 22 hráčů 90 minut honí za míčem a kterou nakonec vždy vyhrají…“ Kdo? Ano, správně. Němci. Národ, o kterém panuje spousta předsudků a který lidé hodnotí na základě známých stereotypů; dochvilnost, disciplína, technologický pokrok, a zároveň jídlo, pivo, ale také neuvěřitelně bohatá historie. Nezapomínejme však, že Německo má 80 milionů obyvatel. Co má tedy společné obyvatel hlavního města, kosmopolitního Berlína, poznačeného neuvěřitelnými zvraty dějin, s obyvatelem bavorské vesnice, jednoho z mnoha velkoměst Porýní-Vestfálska, nebo Brém, či Hamburku, ležících daleko na severu? Odpověď se pokusíme nalézt v tomto tematickém seriálu, věnovaném právě Německu a jeho obyvatelům. A pokud nehodláte v blízké budoucnosti Německo navštívit a přesvědčit se na vlastní oči, jací Němci vlastně doopravdy jsou, můžete se přihlásit do jednoho z mnoha kurzů němčiny, které organizuje Pelican a pokusit se proniknout do německé kultury alespoň prostřednictvím jejich jazyka. Začínáme!

Když se svého okolí zeptám, co si myslí o Němcích, nejčastěji se potýkám s odpovědí: „No jsou arogantní, ale mají dobré auta.“ Je to opravdu vše, co víme o německých vlastnostech a produktech? Studium německého jazyka není jen o tom, že se drtíme slovíčka a vštěpujeme si gramatické poučky, které mají výjimky a obsahují výjimky ve výjimkách, ale setkáváme se i s německou kulturou, abychom nebyli překvapení, když se někdy potkáme s Němcem. Jelikož je toto téma velmi obsáhlé a jeden článek by nám opravdu nestačil, tak se dnes budeme věnovat pouze nápojům.

Většině Čechů německé pivo nechutná, ale Němci si na něm zakládají. Správné pivo nemá pěnu. Druhů mají nespočet a o hromadné konzumaci na „Bierfestech“ nemusí být ani řeč.  Němci však nezůstávají u konzumace klasického piva, ale využívají se i v různém mixování. Ať už klasický Radler skládající se z piva a Sprite, Fanty a ano, dokonce Coca-Coly. Spousta lidí se diví, ale Kofola v Německu opravdu neexistuje. Co je ale známo po celé republice je nápoj nazývaný Mezzo mix, lidově Spezi. Jedná se o „mišung“ Coca-Coly a Fanty. Jistě si teď každý řekne, že co je to proboha za mini Hirošimu, ale po ochutnání většina lidí nazná, že to taková katastrofa není. Spezi je velmi oblíbeným nápojem v Německu a můžeme jej koupit na každém rohu. Neméně oblíbeným nápojem je Apfelsaftschorle. Žízeň? Tak mám pro vás to pravé. Nejdřív byste měli vědět, že se prý Němci bojí každého nápoje, který neobsahuje bublinky. Proto je Apfelschorle kombinací jablečného džusu (Apfelsaft) a bublinkové vody. V horkých letních dnech vás tento drink jistě osvěží! Takže hurá ven a vyzkoušejte něco nového! Příště si povíme něco o německých autech a pravidlech. Takže bis bald! 

8 thoughts on “DEUTSCHLAND: VORURTEILE VERSUS REALITÄT, 1.TEIL / NĚMECKO: PŘEDSUDKY VERSUS REALITA, 1. ČÁST”

 1. Martina

  Tak to, že je Radler mix piva, Fanty, Sprajtu a Coca-coly, to je pro mě novinka! Zkusím po domácku 🙂

  1. Veronika

   tak Radler v Německu funguje už od pradávna 🙂 to jen Češi z toho v poslední době dělají takové šílené kombinace 😀 jak chutnulo po domácku vyrobené?
   Jinak z vlastní zkušenosti kombinaci Cola, Fanta a pivo moc nedoporučuju 😀

   Schnaps zahrneme třeba do jiného článku 😛

   1. Štefan Zábojník

    Pamatám sa, ako v cca 1998 kamarát vysvetľoval obsluhe v jednom klube, že chce do pollitru načapovať malé pivo a doliať Sprite. Pozerali sa na neho s nedoverou, ale vyhoveli mu.

    Colu, Fantu a pivo nekombinovať, tú Fantu to úplne skazí!!!

 2. Tereza S.

  „Správné pivo nemá pěnu.” – pivo bez pěny je jako týden bez neděle, holka bez pr… :))

 3. Vašek

  Jeden můj známý, který spolupracuje s němci byl pozván na Oktoberfest, a přestože pije první ligu, tak tak zničeného jako po téhle akci jsem ho ještě v životě neviděl. Pivo prej sice nemá pěnu, ale síla mu tozhodně nechybí a Němci jsou podle něj po této zkušenosti hovada 🙂

Comments are closed.