PRÁZDNINY V RŮZNÝCH ZEMÍCH

Začátek léta

Léto už na nás nějakou dobu vystrkuje letní růžky a dává nám o sobě, letos snad více než kdy jindy, nekompromisně vědět. Nejdelší a nejteplejší dny. Slunce svítící převážnou část dne a stmívání v pokročilou večerní hodinu. Konec června však znamená víc, než jen začátek astronomického léta.

Začátek prázdnin

Zejména pro školou povinné žáčky a studenty znamená začátek léta konec školních povinností. Předání kytiček třídním učitelům a za samé jedničky odměna v podobě nejlepší zmrzliny ve městě. Dva měsíce svobody, které by bylo škoda prosedět doma u počítače, ne? Ostatně, už i matematik a fyzik Archimédes věděl, že tělesu ponořenému do kapaliny, zvlášť když je venku téměř 40 stupňů, je tak nějak lépe. Hoďte za hlavu matiku, fyziku, chemii, chytré telefony i tablety, a vyrazte do bazénu vyzkoušet tento zákon v praxi. Bavte se, poznávejte nové lidi a sbírejte energii na nový školní rok. 

Kousek historie

Téměř ve všech zemích po dobu léta začínají školní prázdniny, což je historicky dáno tím, že dříve děti musely pomáhat se sklizní obilí, a nemohly v tomto období plnit školní povinnosti. Nařízením Josefa II. z roku 1786 pak byly hlavní prázdniny přesunuty ze září a října na červenec a srpen. Poprvé hlavní prázdniny začaly v červenci roku 1787 a v České republice se obecně pod pojmem „prázdniny“ označuje právě období měsíců července a srpna.

Období prázdnin v České republice

Od soboty 1. července 2017 do pátku 1. září 2017, tak dlouho budou letos oficiálně trvat letní prázdniny v naší malé zemičce. Období vyučování ve školním roce 2017/2018 začne v pondělí 4. září 2017. Délka prázdnin se však liší podle toho, jestli navštěvujete základní, střední nebo vysokou školu. Zatímco na základních a středních školách hlavní prázdniny trvají od konce druhého pololetí školního vyučování do zahájení prvního pololetí v novém školním roce, prázdniny na vysokých školách jsou určovány v akademickém kalendáři příslušné vysoké školy. Zpravidla začínají po letním zkouškovém období v první polovině července a trvají do poloviny září, kdy je zápis do dalšího ročníku. Ve zkratce, pro vysokoškolské studenty to znamená, že čím rychleji zvládnou udělat všechny zkoušky, tím delší prázdniny budou mít. A to je docela silná motivace, nemyslíte?

V jednotlivých zemích se pak mnohdy odlišuje nejen školní systém, ale i doba letních prázdnin, co se jejich termínu a délky týče. Pojďte s námi na menší průzkum, u kterého zjistíte, že často vysněné dva roky prázdnin si ve svém slavném románu skutečně mohl dovolit pouze Jules Verne.

Školní prázdniny v dalších zemích

Školní rok napříč Evropou má podobnou strukturu. Děti ve školách naposledy slyší zvonek nejčastěji mezi koncem května a polovinou června. Ve většině zemí začínají prázdniny kolem poloviny června, čím se však výrazně liší, je jejich délka. Od vůbec nejkratších prázdnin ve švýcarském kantonu Aargau, kde si děti užijí nicnedělání pouhých 5 týdnů, se může délka letního volna vyšplhat až na lotyšských, litevských, portugalských či tureckých pohádkových 13 týdnů volna.

Česká republika spadá délkou prázdnin do evropského průměru. Prázdniny tady trvají stejně dlouho, jako třeba v Polsku, Belgii či Rakousku. V Dánsku letní prázdniny trvají 6,5 týdne. A například Estonsko končí s volnem 1. září, stejně jako u nás, začátek prázdnin si u nich však děti užívají už od počátku června.

Je obvyklé, že v zemích s teplým klimatem dětem trvají prázdniny obvykle déle, a to často až do druhé poloviny září. V severských oblastech se naopak často začíná učit už v polovině srpna. Méně než dva měsíce volna mají taky děti ve Velké Británii nebo Německu.

Rekordmanem zůstává Itálie, kde se volno vyšplhá na 14 týdnů, v termínu od poloviny června do poloviny září. Pokud by se Vám chtělo Italům začít závidět, vezměte na vědomí, že po zbytek roku musí navštěvovat školu každý den, a to od pondělí do soboty. 

Velmi časté je, že se délka prázdnin liší v různých oblastech v rámci jednoho státu. Typickým příkladem z evropských států může být Německo, kde je oficiálním počátečním dnem školního roku 1. srpen, děti se pak v různých spolkových zemích však vrací do lavic až do nejzazšího termínu v polovině září. Neevropským příkladem může být USA, kde se prázdniny taktéž liší podle distriktu. Délka prázdnin je závazná pro celou Ameriku, jejich termín si však může určit každá škola sama.

 

Zajímavostí taky je, že v některých státech se délka prázdnin liší podle věku dětí. Tak třeba v Řecku mají děti na prvním stupni volna více, než starší žáci. Ve Španělsku a Irsku je tomu přesně naopak, mladší žáčci si školního vyučování užijí víc. V Bulharsku děti na prvním stupni dokonce překonají i rekordmanku Itálii, je jim totiž dopřáno 15 týdnů volna.

A až budete na začátku školního roku smutně myslet na Řeky, Italy, Turky, či Portugalce – kteří do lavic zasednou o pár týdnů později než vy, nezoufejte příliš. Vzpomeňte si třeba na „pouhé“ pětitýdenní volno v některých švýcarských kantonech, nebo třeba na to, že i v rozdělení tohoto volna vládne určitá spravedlnost. Totiž – ve státech, ve kterých jsou delší prázdniny letní, si studenti obvykle neužijí tolik volna během školního roku.

A kdyby se Vám náš český prázdninový průměr zdál příliš dlouhý, přijďte nás navštívit do Jazyková škola Brno. Prázdniny by měly být plné odpočinku, ale taky zábavy. A právě tu si s námi můžete užít v našich jazykových kurzech. Jako bonus si pak do nového školního roku neponesete pouze letní opálení, ale taky znalost nového jazyka. 

Tak hezké léto!

Autor: Patricie Jurasová

A po létě se uvidíme u PELICANA – pomaturitní studium Brno!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>