PRVNÍ MÁJ – LÁSKY ČAS

Slavnosti jara

S květnem přichází první známky jara, alespoň většinou. A někdy taky ne, někdy dubnové aprílové upršené počasí vydrží až do května. To je nepříjemné pro většinu lidí. Všichni už se těší na jarní slunečné teplé dny, kdy shodíme bundy a kozačky a nazujeme balerínky, kecky, tenisky a vyrazíme si jen v mikině nebo svetru. Bez deštníku.

K životu začíná přicházet příroda, všechno kvete, všechno bzučí, všechno voní, všichni alergici pšikají a smrkají. Kavárny a restaurace začínají otevírat své zahrádky a terásky. Na nich to začíná ševelit probíhajícími konverzacemi. Lidé se přesunují z interiérů ven. Sednout si na sluníčko a trochu se nahřát a třeba chytit i nějaký první bronz.

S  prvním květnem přichází svátek zamilovaných, 1. máj. Lidé vychází do ulic nebo možná spíš do parků a na louky. Hledají rozkvetlé třešně, a když nejsou třešně, tak prostě nějaké jiné rozkvetlé stromy. Vezmou za vděk i tím. Hlavně, když si můžou stoupnout pod ten růžově nebo bíle rozkvetlý strom a políbit svou drahou polovičku.

Svátek je hluboce zakořeněn v naší zemi. Ale kde je jeho počátek?

Zřejmě vychází z keltského svátku – Beltain.  Ten se začíná slavit již 30. dubna v noci. U Keltů je běžné, že svátky začínají slavit večer. Zatímco příroda je probuzená již od Velikonoc, teď je čas na lásku. Období plodnosti. Aby se mohlo zrodit něco nového, je třeba se zbavit toho starého.

Zapalovaly se dva ohně, mužský – černý a ženský – bílý. Mezi nimi se o půlnoci postavila bříza, které se říká májka. Zdobila se barevnými stuhami. Půlnoc je přelom mezi temnou a světlou polovinou roku, mezi nebem a zemí. Pálili se slamění panáci, pálilo se vše staré, nečisté a přijímala se nová síla.

Slavilo se celou noc u ohně, lidé tancovali kolem májky a veselili se a milenci se později milovali v přírodě. Děti zplozené tento den, jsou prý nejšťastnější.

Polibek pod třešní

První máj patří milencům, kteří se líbají pod rozkvetlou třešní nebo pod jiným rozkvetlým stromem. Dělá se to proto, aby žena následující rok neuschla nebo aby byla celý rok krásná.

Dříve byl polibek vnímán jako velmi intimní záležitost. Mladíci mohli líbat jenom své nadcházející ženy, proto polibek předznamenával svatbu.

Májky

Tradice stavění májek se také udržela až dodnes, ale okolnosti se lehce měnily. Májku stavěl muž pod okny své dívky nebo dívky, na kterou si myslel. Když mělo už děvče pod okny májku jiného chlapce, musel ji zničit a tímto se konkurenta zbavit.

Později se tento zvyk přetransformoval. Každá vesnice si stavěla svou májku, kterou si musela hlídat. Podle tradice se májky kradou, a to pouze v noci z 1. na 2. května. Kdyby byla ukradena, byla by to pro vesnici veliká potupa.

Majáles

S květnem je spojována další tradice Majáles, což jsou české studentské oslavy jara. Jeho kořeny jsou většinou datovány od 18. století. Majáles je charakterizován především jako průvod studentů městem, kteří jsou různě recesisticky oblečeni. Součást tradice je i volba Krále majálesu.

Je to velmi oblíbená akce, která se koná na většině škol, kdy studenti oblékají masky, většinou na předem dané téma. V průvodu vychází do ulic svého města. Konají se také různé hry a soutěže pro děti.

Svátek práce

Na 1. května u nás připadá i státní svátekSvátek práce, který je zaveden od roku 1890. Je to připomínka stávky amerických dělníků v Chicagu. Konala se roku 1886, trvala několik dní a vyústila v tzv. Haymarketský masakr. Došlo ke konfrontaci policie a dělníků, kdy policisté začali střílet do davu. Byli usmrceni dva dělníci. Na dalším shromáždění byla dělníky hozena na policisty podomácku vyrobená bomba. Sedm policistů nepřežilo. Následovalo soudní řízení, ve kterém bylo obviněno 8 anarchistů, z nichž 7 bylo odsouzeno k trestu smrti a osmý k 15 letům ve vězení.

Svátky jara ve Velké Británii

V Anglii se státním svátkům říká Bank Holiday. Je to z důvodů, že v těchto dnech zůstávají banky zavřené a s nimi i naprostá většina obchodů a institucí. Veřejná doprava se řídí speciálním prázdninovým řádem. První pondělí v květnu mají takzvaný Early May Bank Holiday. Slaví se především konec zimy, příchod jara, plodnost, stejně jako u nás.

Přečti si víc, navštiv kurzy angličtiny Brno u Pelicana.

Nejrozšířenější je u nich oslava tancem. Mají tam také májku, kolem které tančí se stuhami a cílem je, májku stuhami ozdobit. Mnoho škol, zejména těch vesnických, pořádá akce, kde právě žáci předvádí tento takzvaný „májčí tanec“.

Dalším tradičním tancem je „Morris“, který je také spojován s oslavou začátku jara. Je tancován výhradně muži, kteří na sobě mají bílé kostýmy. Na různých částech kostýmu jsou zvonečky a muži v rukách nesou šátky a dlouhé dřevěné hole. Tanec je doprovázen harmonikou.

Tradicí je také vytváření květinových girland, zdobení domů květinami a listy a také korunování květnové královny jako živého obrazu římské bohyně Flory.

V některých oblastech Velké Británie chodí dívky brzy z rána ven omýt si obličej ranní rosou. To jim má zajistit krásu na další rok.

V Rochesteru se koná Festival of Chimney Sweeps. V Derbyshire zase dekorují studny květinami.

Přečti si víc, navštiv kurzy angličtiny Brno u Pelicana.

V Oxfordu je tradicí pro první pondělní květnové ráno jít v 6 hodin pod Velkou věž u Magdaleniny univerzity. Univerzitní sbor zpívá madrigal jako závěr předcházejících nočních oslav. Myšlenkou pro některé lidi je pak jít k Magdaleninu mostu a skočit. V nedávných letech se most na tento den začal uzavírat. Voda dosahuje pouze šedesáti centimetrů a skákající lidé měli často různá zranění. I dnes se najde pár jedinců, kteří chtějí skákat.

V pohanských dobách bylo mnoho typů květnových oslav považováno za rituály plodnosti, zejména ty na oslavu bohyně Flory, což bylo považováno za nekřesťanské. Došlo k několika pokusům oslavy zrušit.

Ve Skotsku je oslava toho svátku zachycena už ve 2. polovině 19. století. Ve zbytku Spojeného Království byla zavedena až v roce 1978.

Tento jarní den je také dnem pochodů, a to zejména v Londýně. Lidé vyráží do ulic slavit a požadovat práva pracovníků. Tyto pochody jsou většinou organizovány odbory, lidé přijíždí i z velkých dálek, aby se k nim mohli připojit. Pochody několikrát končily i násilně, ale v posledních letech jsou klidné.

Chceš se dozvědět víc? Googluj v originále, přijď na kurzy angličtiny Brno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>