Rozhovor s lektorkou školy PELICAN Zuzanou Novákovou

Zuzko, učíš na naší škole pomaturitní studium angličtiny. Jak probíhá výuka? Používáš v hodinách nějaké alternativní moderní metody, jako je například video? Pokud ano, popiš nám, jak takové vyučování vypadá.

Používáme učebnice, různé materiály z internetu a páteční výuka se vede volnější formou – často se díváme na film v angličtině s anglickými titulky, studenti se snaží zachytit a vypsat si nová slovíčka, nakonec probereme novou slovní zásobu i děj filmu.

Jaký si myslíš, že je lepší přístup ke studentům? Kamarádský nebo spíš autoritativní? Jaká se snažíš být ty a proč?

Pro mě je jedinou cestou kamarádský přístup, pro autoritativní přístup nemám to správné nastavení 🙂 Na jazykovou školu chodí plnoletí studenti, kteří už by si měli být vědomi toho, co chtějí a proč. I díky tomu se s nimi dá jednat více jako s kamarády a i mně se tak lépe pracuje. Nedělalo by mi radost ani bych neměla dobrý pocit, kdybych musela po studentech nějakým způsobem “dupat”, do něčeho je nutit, něčím hrozit. To zkrátka není můj styl 🙂 A řekla bych, že i studentům to tak vyhovuje, často se v hodinách zasmějeme opravdu spíš jako kamarádi než jako učitel a studenti 🙂

Vyučuješ také nějaké kurzy angličtiny pro veřejnost?

Ne, momentálně učím jen pomaturitní a firemní kurzy.

A Zuzi, jak ses vlastně dostala do školy PELICAN, jak jsi na nás přišla?

Vrátila jsem se po mnoha letech z ciziny a začala rozesílat životopisy. Pelican si mě pozval na pohovor, vzájemně jsme se líbili a bylo to 🙂

Co se ti na škole PELICAN líbí?

Tak mimo jiné poloha v centru, osobně se mi líbí celý prostor budovy včetně dvorku a Galeryje 9 🙂 Líbí se mi, že na škole panuje uvolněná a přátelská atmosféra a ten přátelský přístup neplatí jen pro lidi, ale i pro psy – jsem vděčná, že můžu svého psa brát i do výuky a on tak nemusí být doma sám. Když přijdu bez něj, studenti se ptají, kdy zase přijde 🙂

A teď trochu z jiného soudku, řekni nám něco o sobě. Co tě baví, co děláš ve volném čase, jaké jsou tvé hobbies?

Pořízením československého vlčáka jsem některé své koníčky pohřbila, věnuji se teď převážně jemu, ale ráda 🙂 Mám ráda cestování, výlety do lesa, dřív jsem se věnovala i józe, malovala, četla, jezdila na kole a na běžkách. Nejvíc ze všeho miluji přírodu a čas strávený v lese, teď navíc i s tím nejlepším psem, který tomu dal úplně nový rozměr 🙂

Jsi Brňačka nebo ses narodila jinde, případně kde? Co se ti na Brně líbí?

Narodila jsem se ve Vyškově a žila tam do svých 18 let, do Brna jsme ale odjakživa jezdili k babičce a dědovi. Žila jsem i 2 roky v Praze a tenkrát se mi líbilo, jak živo tam je a jak všechno šlape v rychlém tempu, ale časem jsem došla k tomu, že mi Brno vyhovuje mnohem víc – na většinu míst se dá dojít i pěšky, je tu spousta parků a akcí, co mě zajímají. Velmi mě těší, že bydlím v Komíně, odkud mám hodně blízko do lesa a na přehradu – asi bych nemohla žít ve městě, ze kterého by se nedalo tak snadno uniknout do ticha přírody :). Poslední dobou je tu i víc cizinců, což mě těší, protože jsem spoustu let strávila cestováním a ráda poznávám jiné země a jejich obyvatele.

Když se vrátíme zpět k angličtině, do jaké míry si myslíš, že je pro občana České republiky, který nemá tendence opouštět zemi, důležitá její znalost? Proč by se takový člověk měl anglicky učit?

Tak v dnešní době už mi to připadá skoro jako součást základního vzdělání. Angličtinu požadují ve většině firem a člověk nemusí ani cestovat, aby se setkal s cizinci, se kterými se jinak nedorozumí. Vadí  mi, když česká slova nahrazují anglická, ale angličtinu považuji za jazyk, který spojuje lidi různých národností po celém světě, a to je zvlášť v dnešní době moc důležité. Navíc znalost každého jazyka člověka neskutečně obohatí – je to opravdu tak, že “kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem” 🙂

A ohledně pomaturitního studia, proč je podle tebe volba výuky jazyka po střední škole dobrá? V jakých případech ji vidíš jako nejvhodnější?

Často jsou mezi studenty ti, co se nedostali na vysokou školu nebo potřebují z jiného důvodu vyplnit rok nějakou smysluplnou činností. Rok na jazykové škole je výborná příležitost věnovat se intenzivně angličtině a získat tak certifikát, který může pomoct při hledání zaměstnání. Studenti jsou ve škole pouze tři hodiny denně, mají tak dostatek času i na případné brigády nebo jiné aktivity. Kdybych mohla, hned bych se nechala taky zapsat jako studentka 🙂

Nakonec bych tě poprosila, jestli bys nám řekla veselou historku z vyučování, jestli si na nějakou vzpomeneš .

Ta veselá historka se váže právě k mému psovi. Jednou jsem v hodině koutkem oka zahlédla, že je mezi studenty jaksi “husto”, bylo tam najednou víc hlav, zkrátka jako by tam někdo přebýval, podívala jsem se pořádně a zjistila, že koukám do vysmátých očí svého psa, který si opřel přední tlapy o lavici a tvářil se jako jeden ze studentů 🙂

Díky Zuzi, jsme rádi, že učíš v naší škole a jsi součástí PELICAN crew, vážíme si Tě.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>