Společně k (jazykové) rozmanitosti

Že PELICAN není jen tak obyčejná jazyková škola, už mnozí z Vás vědí. Vždyť komu by uniklo, že se kromě jazykových kurzů, překládání a tlumočení věnujeme také řadě projektů spojených s interkulturním vzděláváním a sociální inkluzí! Ať už jde o projekty věnované rozšiřování kompetencí dospělých (jako je Live2Work nebo Lingua+) či iniciativy zaměřené na jazykové vzdělávání dětí (jako je Multilingual Families Clubs nebo MultiLib), jako Spolek PELICAN se společně s organizacemi z celé Evropy věnujeme celé řadě témat, které vždy více či méně nějakým způsobem souvisejí s jazyky a jejich výukou. Na to jsme totiž vážně experti!

Díky těmto projektům jsme se v průběhu let seznámili s řadou evropských organizací a jejich aktivitami, které nás do jedné zaujaly a kterým fandíme. Nicméně pro to, abychom našli zajímavé projekty, které mají smysl, nemusíme chodit až za hranice České republiky. V dnešním článku Vás proto seznámíme s projekty jedné z brněnských organizací, se kterou PELICAN s velkou radostí spolupracuje – NESEHNUTÍ.

NESEHNUTÍ asi není třeba dvakrát představovat. Jako NEzávislé Sociálně Ekologické HNUTÍ se snaží najít řešení nejrůznějších sociálních a ekologických problémů, ať už jde o potlačování lidských práv, neudržitelnou dopravu ve městech nebo diskriminaci. Jejich program Společně k rozmanitosti je jen jeden z mnoha, kterým se tohle hnutí může pochlubit, a pod jehož záštitou se odehrává spousta zajímavých aktivit. O co ale v programu Společně k rozmanitosti vlastně jde?

 

Společně k rozmanitosti

Program Společně k rozmanitosti si klade za cíl rozpoutat debatu o problému migrace v rámci České republiky a s ní spojenými předsudky, které jsou často doprovázeny nedostatečným respektem ze strany většinové společnosti. Tento program tedy především rozvíjí diskuzi, klade otázky a hledá odpovědi a praská tak bubliny – jak mediální, tak bubliny předsudků, ve kterých se – ať už chceme nebo ne – občas ocitne každý z nás.

“Naším základním záměrem je nacházet možnosti vzájemného porozumění si i přes vnímání jinakosti (která může být dána sociálními, rasovými, národnostními, jazykovými, kulturními či náboženskými rozdíly) a vytvářet prostor pro tolerantní a vstřícné soužití ve společnosti.”

(web Společně k rozmanitosti)

Za tímto účelem realizuje hnutí řadu projektů a aktivit, které se zaměřují především na setkávání komunit příchozích s místními obyvateli a obyvatelkami. Ty slouží nejen k rychlejší integraci příchozích do české společnosti, ale také k rozšíření kulturních a jazykových obzorů těch, kdo mají chuť se do aktivit zapojit. Jedním z těchto projektů je i Buddy program.

 

Buddy program

Představte si, že žijete v úplně cizí zemi, neovládáte místní jazyk, nevíte zhola nic o místních poměrech, ale co je hlavní – vůbec nikoho ve své nové vlasti neznáte. Jak moc by vám pomohlo, kdybyste měli po svém boku někoho, na koho byste se mohli obracet se svými problémy?

V NESEHNUTÍ vědí, že takový člověk je k nezaplacení, a proto se rozhodli začít tyto lidi aktivně vyhledávat. A tak se zrodil Buddy program.

Buddy [bady] je anglický výraz pro kamaráda. Buddy u NESEHNUTÍ znamená ale mnohem víc, než jen to – je to nejen kamarád, ale také průvodce, učitel, pomocník, rádce a zprostředkovatel informací nejen o své zemi a jazyce, ale také o životě v Brně, kulturních akcích, vzdělávacích možnostech apod. “Pracovní náplní” buddyho tak může být v podstatě cokoliv, od plnohodnotné výuky češtiny, doprovázení na úřady a pomoc s vyplňováním úředních dokumentů, až po společné trávení volného času.

Být buddym ale není jen o tom někomu pomáhat a učit ho – naopak. Celý program je postaven na předpokladu, že obě strany si mají vzájemně co nabídnout. Jako buddy jste tedy učitelem i žákem zároveň, svému buddymu pomáháte, ale zároveň pomáhá i on Vám. S čím? Třeba s pochopením toho, jak se žije v jiné zemi, jaké jsou zvyklosti jiných kultur a náboženství, nebo třeba i s procvičováním cizího jazyka.

Kdo ale vlastně může být buddy? Buddym se může stát prakticky každý, kdo je otevřený novým zkušenostem a je ochoten svému “svěřenci” věnovat pár hodin týdně. Není třeba žádné speciální vzdělání ani kvalifikace – jediné, co byste jako správný buddy měli mít, je zvídavost, kreativita, přátelský přístup a schopnost komunikovat min. jedním cizím jazykem.

Ptáte se, proč by se měl někdo chtít stát buddym? Být buddy totiž ani zdaleka neznamená jen někomu nezištně pomáhat. Jde předně o nevšední a obohacující zkušenost, kdy si na vlastní kůži zažijete kontakt s lidmi, a někdy i s celými rodinami, z různých koutů světa. Dozvíte se tak velmi mnoho o jiných kulturách, ale i o zkušenosti příchozích v České republice.

NESEHNUTÍ poskytuje všem svým buddies možnost konzultace s odborníky a odbornicemi na práci s příchozími, na interkulturní komunikaci a výuku češtiny jako druhého jazyka. S těmi se můžete přijít kdykoliv poradit o všem, co vám během práce vytane na mysli. Poskytují také pravidelný mentoring a školení. Jako buddy se tedy dozvíte mnoho nového nejen od svých nových přátel, ale také máte možnost se průběžně vzdělávat v oblastech, která vás zajímají.

Buddies program je v neposlední řadě zkušeností, která se bude vyjímat ve vašem životopisu, zvlášť pokud plánujete kariéru v oblasti vzdělávání nebo interkulturní komunikace!

Zaujal vás program Buddies? Tak to máte štěstí! Právě teď totiž probíhá nábor nových buddies. Napište na vendula@nesehnuti.cz nebo na rozmanite@nesehnuti.cz a přidejte se k řadě těch, kteří se rozhodli se po hlavě vrhnout do nových zážitků, zkušeností a mezinárodních přátelství!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>