V moci ďábla / Possessed by a devil

Manolo, ty zhýralče!

Proklínám tebe i každou botu, kterou jsi navrhl, vytvořil a dal jí vůli být nošena.  Že netušíš proč?

Manolo, představ si dívku. Mladou, nevinnou, nespoutanou módními trendy. Jednou však naše hrdinka bezmyšlenkovitě brouzdá po internetu. Na nohou má ošklivé, staré, papuče, ale je jí to jedno. V tom jí v rohu webové stránky vyskočí nenápadný reklamní banner. Dívka netušící velikost pokušení, tento banner rozklikne.

Co se nestane? Její monitor se roztančí barvami, elegantními a extravagantními křivkami, vysokými podpatky a exotickými materiály.  Ano, Manolo, přesně tak! Naše hrdinka odhalila tvůj kouzelný svět bot a nedokázala mu odolat, a proto kliká, co jí touchpad stačí, na ty kouzelné botičky, střevíčky a lodičky a objednává jeden pár bot za druhým.

Ach, Manolo, od té doby co jsem si obula tvůj první střevíček, jiný už nechci nosit. Lidem se již nedívám přímo do očí, ale nejprve posuzuji jejich boty. Ustavičně se mračím na vietnamské prodejce obuvi a Baťa je pro mě jen výrobce dřeváků.

Od té doby, Manolo, patří moje peněženka i srdce jen tobě!

Shniješ v pekle, Manolo Blahniku! Ale ještě před tím navrhni, prosím, nějakou geniální botičku, už jsem si žádnou dlouho nekoupila.

Tvoje Martina Janíková

paja2-6327

Manolo, you libertine! 

Curse you and every shoe which you have designed, sewed, and confered it the might to be worn. You say you don´t deserved it?

Manolo, imagine a girl. Young, innocent, unfettered by fashion trends.  Yet, one day our heroine is mindlessly browsing  the internet. She is wearing an old, nasty slippers, but she does not care. Then, in the corner of her web page, pops up an unobtrusive banner. The girl, unaware of the enornous  temptation, clicks on that banner.

And what happens? The screen goes off with radiant colours, elegant and extravagant curves, high heels and exotic materials. Yes, Manolo, that is! Our heroine has just revealed your magical world of shoes and seems unable to resist it. She keeps clicking hard on the touchpad to look at more and more magical sandals, high-heeled shoes, court shoes and orders one pair of shoes after another.

Oh, Manolo, since I have set my eyes on the first pair of shoes, I do not want to wear any other. I have even stopped looking into people´s eyes, I focus directly on their shoes! I frown on Vietnamese footwear retailers and Bata is for me synonym of a clogs´ manufacturer.

Since then, Manolo, my hear and wallet belong solely to you!

You´ll rot in hell for that, Manolo Blahnik! But please, before doing so, design for me a marvelous pair of shoes. It's been a long time since I bought some.

Your Martina Janikova

6 thoughts on “V moci ďábla / Possessed by a devil”

  1. seo greece

    I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

Comments are closed.