Velikonoce v Čechách, ve Velké Británii nebo někde úplně jinde?

Ačkoliv tento svátek vychází ze stejné události, tak se všude ve světě slaví jinak a dalo by se říct, co stát, to vlastní zvyky a tradice. Každý si ho prostě užívá po svém.

Velikonoce jsou asi nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Začínají na Popeleční středu po Masopustu a pro křesťany nastává 40 dní půstu. Většinou jde o odepření si nějakého jídla, alkoholu, ale i dalších věcí, které jsou v životě zbytečné a postradatelné. Striktní půst se praktikuje právě na Popeleční středu a Velký pátek, kdy se nejí maso a většinou si lidé, dodržující půst, dají jedno bezmasé jídlo během dne. Tuto tradici dodržují především věřící, a to od čtrnáctého až do svého šedesátého roku života. Po Božím hodu Velikonočním nastává padesátidenní období oslav.

Období Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota se nazývá velikonoční triduum neboli velikonoční třídenní, které předchází nedělnímu Zmrtvýchvstání a připomíná umučení, pohřbení a vzkříšení Krista.

Na Zelený čtvrtek u nás snad už každé pohostinství, restaurace a bar nabízí zelené pivo. Je to velmi oblíbená tradice, i u lidí, kteří ani nejsou věřící. S tím souvisí i pouze zelená strava během dne, takže lidé zařazují například špenát, zelí, brokolici atd. 

Pověst také praví, že na Zelený čtvrtek odlétají po mši Gloria in excelsis Deo odlétají zvony do Říma. Zpět se vracejí až na Bílou sobotu, do té doby jsou zvony nahrazeny řehtáním řehtaček.

Velký pátek je připomínkou Ježíšova ukřižování, V České republice je to státní svátek, takže se nepracuje. Podle tradice by si nikdo neměl nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Také by se nemělo prát prádlo, jelikož by bylo namáčeno do Kristovy krve. Tyto tradice se u nás ale už moc nepraktikují a nejsou ani veřejnosti moc známé.

Půst končí na Bílou sobotu, tento den se nekonají žádné mše a obřady. Je to den zlomu. Zvony se vracejí zpět z Říma.

Velikonoční nedělí začíná padesátidenní období oslav. V tento den vstal Ježíš Kristus z mrtvých.

K velikonočním symbolům patří beránek, který se peče skoro v každé domácnosti. Všude se barví vajíčka a následně se v pondělí rozdají koledníkům. Malovaná vejce se nazývají kraslice, každý si je zdobí po svém, je to určitý druh umění. Peče se také mazanec a celý tento den se nese v duchu hodů, spousty jídel, pohoštění a rodinných setkání.

V pondělí ráno a po celé dopoledne chodí chlapci jakéhokoliv věku koledovat. To znamená, že chodí s pomlázkou, která je spletena z vrbového proutí, za dívkami, a tou je tzv. „vyšukají“. Dívky jim za to pak ještě musí poděkovat, protože díky nim teď neuschnou… Muži dostanou pár vajíček, nějaké sladkosti nebo panáka alkoholu, ale hlavně jim žena musí na pomlázku uvázat barevnou stuhu. Muži mezi sebou rádi soutěží, kdo těchto mašlí nasbírá více.

Tradice se u nás liší podle regionů i vesnic, kdy například v pohraničí chodí na koledu nejprve dívky nebo se hledá výslužka v zahradě.

Tyto tradice jsou ovšem v různé i různých zemích. Stačí nakouknout jen k sousedům Slovákům, kde muži nechodí koledovat s pomlázkou, ale polévají dívky vodou.

Ve Velké Británii přichází velikonoce spolu s masopustním úterým, Shrove Tuesday, známým spíše jako „palačinkový den“, kdy jsou palačinky úplně všude. Tento zvyk vznikl nejspíše proto, aby se zkonzumovaly všechny zbytky jako tuk, máslo a vejce, které se po dobu půstu nemohly jíst.

Co se týče barvení a malování vajec, tak to v Anglii vůbec neznají, tam jsou spíše na vejce čokoládová. Podle tradice jim tyto vejce nosí zajíček. Beránka jako symbol taky nemají. Nepečou tedy beránky, ale velikonoční dort, který je z pudinku, mandlí, čokolády a ovoce.

U nich zajíc vejce schovává po domě a po zahradách a pořádají se na ně pak hony, kdy je všichni hledají a snaží se jich samozřejmě najít co nejvíce. Těmto honům se říká Egg hunt.

Další zvyk je vyrábění klobouků, to se dodržuje hlavně ve školkách a školách. Pořádají se i různé soutěže o nejhezčí klobouk. Klobouky se pak nosí na nedělní bohoslužbu.

Naší tradici s pomlázkami v Anglii neznají, a když se o ní před nimi zmíníte, tak to většinou vyvolává spíše pohoršující reakce. Přijde jim to hrubé a neuctivé a dost často v této souvislosti začnou mluvit o barbarech a odsuzovat to.

Málokdo v Anglii ví, že ženy na velikonoční pondělí přivazují muže k židlím a požadují po nich výkupné, další týden se to otočí a žena je přivázána k židli, muž však jako výkupné požaduje polibek. Tento zvyk se už ale moc nedodržuje, proto ho tam zná už jen pár lidí.

Pomaturitní studium angličtiny v Brně ve škole PELICAN. Přečtěte si o anglických velikonočních zvykách víc v originálním znění díky studium angličtiny Brno.

Zajímavá je tradice, která se drží už od 12. století a týká se královské rodiny. Den před Velkým pátkem panovník obdarovává své chudé poddané. Na tuto příležitost se razí speciální velikonoční mince, které jsou opravdu cenné, hlavně pro sběratele. Čím starší mince je, tím větší hodnotu má. Od 15. století panovník daruje přesně tolik mincí, kolik je mu let.

V tomto období se také otevírají muzea, historické památky a parky. Pořádají se velikonoční průvody a soutěže. Jedna z nejznámějších se koná v Covent Garden v Londýně, kde soutěží pivovarská spřežení a probíhá soutěž pro děti v pouštění draků.

Velikonoce v USA se od těch Britských příliš neliší, také hledají čokoládová vejce a hodují na rodinných srazech. Změna je jen v jídelníčku, dopřávají si pečenou šunku, sladké brambory, pečené jehněčí a zeleninu.

Pro Němce je svátek významnější, než Vánoce. Všechno je u nich zavřené a je třeba počítat s kolonami na silnicích, protože všichni jezdí po příbuzných, za známými a pořádají setkání. Zvyky se u nich drží jako v USA a Velké Británii, zajíc jim schovává čokoládová vajíčka.  Co se týče tradičních jídel, tak to mají ale podobné s námi, pečou hutné mazance, koláče a koblihy. V Německu znají i kraslice, malovaná vajíčka, které tam běžně zdobí.

Přečtěte si o Velikonocích v Německu víc v originálním německém znění – kurzy němčiny Brno.

Pokud vás už nebaví velikonoce u nás nebo si jen chcete rozšířit obzory a chtěli byste si zkusit velikonoce jinde, tak neváhejte a jeďte alespoň do Anglie. Stojí to za to, už jen ta atmosféra, všichni lidé ve vlastnoručně vyrobených kloboucích, řítící se do kostela na bohoslužbu.

Je super vyzkoušet si hledání vajec na vlastní kůži a celkově zakusit jiné velikonoční zvyky a atmosféru.

Abyste mohli tuhle atmosféru nasát dosyta, je potřeba samozřejmě rozumět. S angličtinou ti rádi z Pelicana pomůžeme. Kurzy angličtiny Brno.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>