Začátek školního roku v Evropě, ve světě a u PELICANA

Začátek září je ve většině zemí spojen s koncem letních prázdnin a začátkem školního roku. Nejinak je tomu i v Jazykové Škole Pelican. Studenty a studentky pomaturitního studia angličtiny a němčiny jsme u nás přivítali už 4. září a týdenní kurzy pro veřejnost nám také začnou co nevidět.

 

Návrat do školních lavic může být spojen s různými pocity. Zatímco starší, zkušení školáci při pomyšlení na konec prázdnin nemusí být úplně nadšeni, ti, kteří mají do školy nastoupit poprvé, se mohou potýkat se směsicí nadšení a očekávání, nebo naopak nervozity a možná i strachu. Přípravy na tento velký den obvykle probíhají už dlouho předtím, než ta očekávaná chvíle vypukne, a pro většinu rodin je den, kdy se z jejich potomka stává školák, důležitým milníkem. Především s uvítáním prvňáčků ve školách se pak ve světě pojí různé zajímavé tradice. Je to zkrátka velký den pro všechny žáky, učitele i rodiče, ať už žijí v Amazonii nebo na Aljašce.

 

Navzdory tomu však můžeme různě po světě pozorovat rozdíly v tom, kdy a jak začátek školního roku obvykle probíhá. Věděli jste třeba to, že zdaleka ne ve všech zemích nastupují školáci do školy v září? Nebo že v některých zemích je zvykem školní rok zahajovat oslavami, které trvají celé tři dny? Pojďte se s námi podívat na zoubek tomu, jak vypadá první školní den v různých částech světa.

 

Září nebo leden?

I když nám to může připadat zvláštní, zdaleka ne ve všech zemích začíná školní rok v září. Den nástupu do školy se v jednotlivých částech světa liší především v závislosti na klimatu a kulturních nebo náboženských zvyklostech. V zemích na severní polokouli, kde nejteplejší počasí panuje v červenci a v srpnu, je obecně zvykem zahajovat školní rok na podzim. Na jižní polokouli, kde v době, kdy si my užíváme léta, nastává nejchladnější část roku, pak začátek školy obvykle připadá na leden nebo únor, v některých zemích si školáci dokonce musejí počkat až do dubna nebo května.

 

I v rámci samotné Evropy ale můžeme pozorovat poměrně výrazné rozdíly. Na 1. září, stejně jako u nás, je den nástupu do školy stanoven například i na Slovensku, v Německu, v Maďarsku nebo třeba v Belgii. Naopak o téměř měsíc dřív nastupují do školy studenti v severských zemích. Malým Finům končí letní prázdniny už 11. srpna a Dánům dokonce o tři dny dřív. S pozdějším nástupem do školy mohou naopak počítat studenti ve státech jižní Evropy, kde se výuka obvykle zahajuje až v polovině září. Rekordmanem je na tomto poli Malta, kde školní rok začíná až 24. září.

 

Většina zemí v Africe a v Asii se i přes odlišné podnebí této zvyklosti přizpůsobila, najdeme zde ale i výjimky. Školáky v Tanzanii nebo v Keni bychom ve školách v září hledali marně, školní rok jim totiž začíná až v lednu, stejně jako školákům v Singapuru nebo v Malajsii. V Asii ale také najdeme země, kde školy své brány otevírají na jaře – v Indii nebo třeba v Thajsku začíná školní rok v květnu, v Japonsku v dubnu a na Filipínách dokonce až v červnu.

 

Zatímco státy Severní Ameriky školní rok podle evropského vzoru zahajují v září, jejich jižní sousedé do škol nastupují převážně v lednu a v únoru. Mezi jednotlivými státy Jižní Ameriky  jsou pak mírné rozdíly, nejvíce na čas si přitom dávají školáci v Uruguayi a v Chile, kteří do školy nastupují až v průběhu března.

 

Balonky, roztleskávačky a deštník jako dárek

Ačkoliv se v našich končinách nepojí se zahájením školního roku žádné zvláštní tradice, ve světě je tomu často jinak. Pro zajímavý příklad takové tradice nemusíme ani chodit daleko.

 

V Rusku má datum 1. září hned několik významů. Nejenže se jedná o oficiální začátek podzimu, je to také den, kdy si místní obyvatelé připomínají důležitost vzdělání. Tzv. den vědění (rusky День Знаний) se v Rusku a ostatních zemích bývalého sovětského bloku slaví od roku 1984. Tento den má význam především pro prvňáčky, kteří jdou za velké slávy poprvé do školy. Zahájení školního roku je v Rusku spojeno s velkými slavnostmi, při kterých se zpívají písně a recitují básně. Učitelé dostávají od svých nových svěřenců květiny, za které jim na oplátku rozdávají nafukovací balonky. Novopečených prvňáčků se pak ujímají jejich starší spolužáci, kteří je seznámí s prostředím školy.

 

Podobně vypadá první školní den i v jiných zemích. Například v Bulharsku jsou součástí bohatého zahajovacího programu taneční a pěvecká vystoupení, čtení poezie nebo hraní seznamovacích her. V Polsku je slavnostní zahájení doplněno o skládání přísahy. V zemích, kde mají svou tradici školní hymny, jako je například Japonsko, se zahájení školního roku bez jejího hromadného zpěvu pochopitelně neobejde.

 

V Saudské Arábii je zahájení školního roku pojato skutečně velkolepě. Oslavy, které tuto událost doprovází, trvají celé tři dny. Na rozdíl od evropských zemí, kde je zvykem, aby žáci první školní den přinášeli učitelům květiny, zde jsou to učitelé, kdo přináší dárky. Obvykle tak noví žáci dostanou na uvítanou květiny nebo něco na zub.

 

Podobně nabitý program čeká také žáky ve školách v USA. Hlavním bodem programu je tu přitom exhibiční zápas v americkém fotbale, při kterém se před novými žáky blýskne školní tým. Pochopitelně nesmí chybět ani roztleskávačky. Součástí prvního školního dne jsou zde také hry a soutěže, při kterých musí žáci i učitelé plnit nejrůznější bláznivé úkoly.

 

V některých zemích je tradicí připravovat pro prvňáčky uvítací balíčky plné dárků a školních potřeb. Zajímavou podobu má tato tradice například v Německu, kde prvňáčci dostávají ve svůj první školní den tzv. Schultüte, neboli kornout, který je naplněn sladkostmi a drobnými dárky. Japonští školáci zase obvykle dostávají darem nový batoh, a to ne jen tak ledajaký. Tzv. randoseru (japonsky ランドセル) je zvláštní typ batohu vyrobený z kůže, který se pro svůj unikátní design dostal i do evropských obchodů s módou.

 

V dárkových balíčcích čerstvých prvňáčků můžeme najít skutečně ledacos. Například indičtí školáci v těch svých najdou mj. i deštník. Škola zde totiž začíná současně s příchodem monzunového období a čerství studenti by tedy měli být na deštivé cesty do školy náležitě vybaveni.

 

Jaké to bylo v PELICANU

V Jazykové Škole Pelican jsme školní rok, stejně jako základní a střední školy, zahájili v pondělí 4. září. Už několik dní před zahájením probíhaly v Pelicanu horlivé přípravy. Pečlivě vypulírovat všechny učebny, připravit uvítací balíčky se všemi potřebnými informacemi, zkontrolovat, jestli je v tiskárně dost papíru a v kuchyňce dost kafe, a pak už jsme jen nedočkavě očekávali příchod prvních studentů.

 

A jak tedy vypadal první školní den u PELICANA? Studenty jsme seznámili s informacemi ohledně  provozu školy a organizace školního roku, každému dali po uvítacím balíčku a opět se s nimi rozloučili. Ne ale na dlouho. Po celý zbytek týdne totiž v naší škole probíhaly rozřazovací testy, na základě nichž budou studenti rozděleni do studijních skupin.

 

V současné době už jen dokončujeme kontrolu všech testů a dolaďujeme detaily rozvrhu tak, aby u nás byli všichni studenti co nejvíce spokojení. A moc se těšíme na výuku, která u nás vypukne už 14. září!

 

Autor: Kristýna Kalmárová

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>