V minulém článku série #BritsInBrno jste si mohli přečíst o tom, jak se našim stážistům líbilo v Brně a u toho si procvičit angličtinu. V dnešním článku jsme dali příležitost my jim, aby si procvičili svou češtinu!
Než k nám kluci přijeli, přirozeně nás zajímalo, proč si ke studiu vybrali tak náročný jazyk, jako je čeština. A právě o tom bude jejich dnešní článek. Přečtěte si, co přesně na univerzitě v Bristolu studují, a jak se stalo, že Britové studují češtinu.
LUKA
Pro svůj „Year Abroad“ na univerzitě musím absolvovat jeden semestr studia/práce pro český jazyk a jeden semestr pro ruský jazyk a vzhledem k tomu, že jsem nyní ve Velké Británii, dělám veškerou svou práci online, což samozřejmě není tak vzrušující jak by to bylo být v Brně a dělat práci odtud, ale jsem rád, že spolupracuji se Školou PELICAN a pomáhám, kdekoli mohu. Aktuálně jsem ve třetím ročníku univerzity a příští rok bude můj poslední rok a jsem si jist, že práce s PELICANem bude pro mé znalosti českého jazyka velmi přínosná!
Možná se divíte, proč jsem se rozhodl studovat češtinu na univerzitě, a tak jsem si myslel, že by bylo dobré vysvětlit moji volbu.
Vzhledem k tomu, že jsem ve škole studoval ruštinu a byl to tam můj oblíbený předmět, původně jsem plánoval studovat na univerzitě pouze ruštinu. Když jsem však před něco před dvěma lety začal studovat na Bristolské univerzitě, dostal jsem myšlenku studovat češtinu spolu s ruštinou, protože jazyky jsou natolik odlišné, že to může být značná výzva, ale oba jsou součástí slovanské skupina jazyků, díky níž je snadnější se učit česky, než kdybych neměl žádné předchozí znalosti slovanských jazyků.
A pak jsem se stejně jako Felix rozhodl, že studium češtiny a ruštiny místo pouhé ruštiny bude výhodnější a intelektuálně náročnější! Kromě toho je moje matka Srbka a já jsem vyrostl v každodenním mluvení srbsky a vzhledem k tomu, že srbština je také slovanský jazyk, měl jsem pocit, že by to mohlo pomoci s učením češtiny a že by bylo dokonce hloupé se neučit česky, kdybych už měl trochu výhodu.
Česká republika je nesmírně bohatá na kulturu s fascinující historií, protože je uprostřed Evropy a má vlivy Západu i Východu. Naučit se jazyk dosud nebylo v žádném případě snadné, ale bylo to velmi zajímavé a obohacující se učit. Pro rodilého mluvčího angličtiny může být obtížné vyslovovat určitá slova kvůli mnoha souhláskám seskupeným ve slovech jako například „zmrzlina“, ale díky tomu je to ještě přínosnější, když si všimnu zlepšení své schopnosti vyslovovat i ty nejobtížnější česká slova.
Byl jsem nesmírně zklamaný, že jsem přišel domů z Brna tak brzy v důsledku situace v České republice a nyní také v Anglii, nicméně se snažím vrátit se tam, procvičovat český jazyk a ještě více se seznámit s kulturou (a mít možnost ještě jednou jíst bramborové knedlíky).
FELIX
Na začátek – nikdy jsem nečekal, že budu na univerzitě studovat nějaké jazyky. Původně jsem se rozhodl studovat právo. Šel jsem na spoustu letních škol a měl spoustu stáží v právnických firmách. Udělal jsem to, abych byl dobře připraven na právnický titul na univerzitě.
Nicméně v den výsledků mé zkoušky, jsem změnil názor. Rozhodl jsem se v ten den, že bych chtěl dělat něco jiného s mou budoucností. Vždy jsem se zajímal o slovanské jazyky a kulturu, vlastně jsem ve škole studoval ruský jazyk. Proto jsem se pro svůj titul chtěl zahrnout co nejvíce slovanské kultury.
V ten samý den jsem se přihlásil ke studiu ruského jazyka v Bristolu a oni mi nabídli, že budu moci studovat také češtinu! Byl jsem nadšený, protože jsem se nemohl dočkat, až se začnu učit o nové kultuře, která mě tak zajímala.
Miloval jsem poznávání České republiky a její historie a vždy jsem byl dost zvědavý, abych o ní prozkoumal více. Za ta léta jsem se rád učil český jazyk a těším se, až budu moci v České republice více procvičovat mluvení!