#BritsInBrno: “České pivo je nejlepší na světě!”

Čeština pro cizince očima cizince

Jak jistě víš, Jazyková škola PELICAN se věnuje, nad rámec klasických skupinových a individuálních kurzů, řadě dalších aktivit. Jazyků učíme nespočet, a to včetně toho českého. Podílíme se na evropských vzdělávacích projektech i na nejrůznějších dobročinných akcích. Pro naše studenty pořádáme večírky, filmová promítání i herní odpoledne. A strašně nás to, co děláme, baví.

Díky našim aktivitám navazujeme spolupráce s různými organizacemi – českými i zahraničními – takovými, které taky baví to, co dělají – a dělají to dobře. Za velký přínos pro naše studenty a velkou chloubu pro naši školu považujeme taky naši současnou spolupráci s univerzitou v anglickém Bristolu, pokud bychom chtěli být přesní – s Katedrou výuky moderních jazyků na univerzitě.  A to včetně češtiny!

Kdo by to byl řekl, že ano? Pravda, v Česku studují angličtinu téměř všichni. Koho by ale napadlo, že se v Anglii najde studijní obor zaměřený právě na studium kurzů češtiny pro cizince, a co víc, že se tam stovky rodilých Angličanů bude hlásit, aby se Česky mohli naučit? Nás by to teda ani náhodou nenapadlo. Tedy, až do doby navázání spolupráce a pozvání již našeho třetího stážisty do naší školy PELICAN. Naši stážisté jsou rodilí Britové, kteří na tamní univerzitě studují češtinu a v rámci studia musí vyjet na půlroční „zkušenou“ do České republiky.

Univerzita v Bristolu.

A tak se stalo, že je tady máme. Pracují pro nás, obohacují naše studenty, a neustále nás překvapují tím, jak dobrá znalost jejich jazyka je. Víte, je to pro nás opravdu stále tak trochu kuriózní, a tak se jich neustále ptáme ohledně češtiny na spoustu otázek, možná proto, že sami kurzy češtiny na naší škole učíme, a tak nás zajímají zkušenosti z jiných institucí. A jelikož věříme, že je téma češtiny pro cizince kuriózní i pro Tebe, přinášíme Ti pár otázek a odpovědí našeho Felixe v dnešním článku. Takže – čaj do ruky, pohodlně se usadit a pojďme rovnou na to!

Nutno ještě podotknout, že rozhovor přinášíme v nezměněné podobě, roztomilé gramatické chyby tedy do projevu patří. Nicméně, jen se na to podívejte, není (po 2 letech studia češtiny), co se týče vyjadřování v českém jazyce, opravdu machr?


Můžeš se nám prosím krátce představit?

Mé jméno je Felix a jsem 21 let.

Felix v Brně.

Odkud pocházíš a co Tě přivedlo do České republiky?

Jsem z Anglie a žiji v Londýně. Jsem v České republice, protože studuji češtinu na univerzitě v Bristolu, a je součástí mého kurzu studovat v zahraničí. Jsem tady v Česku, abych pomohl zlepšit své znalosti a porozumění českého jazyka – pracuji zde a zároveň tady navštěvuji kurzy českého jazyka – v Jazykové škole PELICAN.

Představíš nám prosím krátce univerzitu v Bristolu?

Univerzita v Bristolu se nachází v centru města Bristol, které je jihozápadní Anglii. Na univerzitě je přes dvacet tisíc studentu a univerzita má obrovské odděleni moderních jazyku. V tomto odděleni, existuje mnoho lidí, kteří studuji slovanské jazyky, hlavně ruštinu a češtinu.

A Tvůj studijní obor?

Můj studijní obor zahrnuje učeni se schopnosti čist, psát, mluvit a poslouchat česky jazyk. Nicméně, my také studovat českou historii and kulturu, abychom lepe porozuměli zemi.

Řekneš nám taky prosím něco o Katedře českého jazyka na univerzitě?

Katedra Českého jazyka na Bristolu je součásti Katedry slovanských jazyku. Normálně je každý týden zhruba deset hodin studia a pro každý aspekt českého studia je jiny učitel, například naše učitelka Jana učí číst and rozumět česky.

Co Tě vedlo k rozhodnutí studovat právě češtinu?

Rozhodl jsem se studovat česky jazyk, protože mé velmi zajímají slovanské jazyky.  Když jsem dorazil na univerzitu, byl jsem nadšený, protože jsem se nemohl dočkat, až se začnu učit o nové kultuře, která mě tak zajímala. Miloval jsem poznávání České republiky v historii a vždy jsem byl tak zvědavý, abych o ní prozkoumal více.

Jak bys ohodnotil Tvou současnou úroveň znalostí? Jaké pro Tebe bylo s češtinou začít a co bylo dosud vůbec nejtěžší?

Po dvou letech studia češtiny si myslím, že moje znalost českého jazyka je nyní celkem dobrá! Když jsem začal studovat češtinu, zjistil jsem, že je to podobné ruštině, kterou jsem už studoval. Proto, bylo pro mě snaží porozumět slovní zásobě a gramatice. Nicméně, nejkomplikovanější pro mě jsou poslechová cvičení, protože někdy nerozumím, když lidé mluví moc rychle.

A teď upřímně, jaké jsou Tvé dojmy ze studia češtiny? Pokud bys mohl vrátit čas a změnit své rozhodnutí, zvolil bys jiný jazyk?

Můj upřímný názor na česky jazyk je, že je to jedinečný jazyk, který se příjemně učí a procvičuje.  Libí se mi, ze té vidím spojení mezi českým a ruským jazykem a dalšími jazyky. Nicméně i nyní studuje aspekty českého jazyka, který je nezávislý. Nechtěl bych zaměnit češtinu za jiný jazyk.

Jaký je Tvůj názor na českou kulturu, lidi, naši zemi atd.?

Česká republika je neuvěřitelná země. Když jsem dorazil, nebylo to nic, co jsem očekával. Něco, co mě opravdu přitahovalo, byla velká architektura a jídlo, protože jsem nikdy nic podobného neviděl na celém světě. Čeští lidé jsou neuvěřitelně přátelští, všichni, se kterými jsem se setkal a mluvil, byli velmi vstřícní a laskaví. Myslím ze moje oblíbena věc pivo. České pivo je nejlepší na světě!!

Zákeřná otázka na konec. Doporučil bys i ostatním studovat český jazyk?

Absolutně! Česky jazyk je krásný a je užitečné, protože vám pomůže naučit se další slovanské jazyky. Čím více víte českého jazyka, tím více můžete navštívit do České republiky!


Děkujeme za báječný rozhovor, Felixi, a přejeme Ti, ať Tě čeština baví i nadále!

PELICAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>