Multilingvismus / Vícejazyčnost

Multilingvismus neboli mnohojazyčnost znamená, že jedinec či celá společnost užívají ke komunikaci více jazyků. Například Evropská Unie je velmi mnohojazyčná. Hovoří se zde mnoha mateřskými jazyky, a navíc přes polovinu občanů států EU tvrdí, že mluví alespoň jedním jiným jazykem, než je jejich mateřský jazyk. Mnohojazyčnost lze popsat jako úplnou kompetenci či dokonalé ovládnutí jazyka, který ale není mateřský.

Pokud děti vyrůstají ve dvojjazyčné domácnosti, jedná se o bilingvismus. U těchto jedinců je však běžné, že často ovládají jeden jazyk lépe než ten druhý. Polyglot je člověk, který mluví několika jazyky. Obecně se má za to, že bilingvisté a polygloti jsou daleko více zběhlí ve studiu jazyků.

V mnoha státech dochází k dvojjazyčnosti díky mezinárodním vztahům. K tomu dochází zejména v oblastech jako je Skandinávie či Benelux, ale pomalu se tento trend rozšiřuje i do negermánských zemí.

Multilingvismus bývá uznáván jako jedno z možných řešení problémů týkajících se zániku jazyků. Mizení velkého množství jazyků totiž snižuje kulturní rozmanitost světa, jelikož jazyky s sebou přinášejí určité cesty vidění, porozumění, třídění a navazování vztahů mezi věcmi.

Top