Všem je nám nejspíš jasné, že v jazykovém kurzu se s největší pravděpodobností naučíme mluvit a psát vybraným cizím jazykem, porozumíme o něco lépe jak psanému textu tak mluvenému projevu, a k tomu si obohatíme slovní zásobu.
Současné edukační metody ale nabízejí mnohem víc – ze skutečně dobře postavených jazykových kurzů si totiž neodnesete jen jazykové znalosti, ale také nové dovednosti, a to dokonce takové, jež jsou řazeny mezi klíčové kompetence globálního občana 21. století. Jedním z projektů, který se snaží o propojení rozvoje těchto kompetencí s výukou angličtiny, je HI-GLOBE, na němž Jazyková škola PELICAN společně s partnery ze čtyř dalších evropských zemí pracuje již od roku 2020.
Rozvíjet tyto kompetence ale můžeme i sami, a to způsobem, jakým ke studiu jazyka přistupujeme a jaké zdroje při něm využíváme. V tomto článku vám prozradíme, jak můžete při studiu cizího jazyka sami rozvíjet měkké dovednosti, které evropští učitelé označili jako nejdůležitější: týmovou práci, kreativitu, interkulturní komunikaci a kritické myšlení.
Týmová práce
Zapište se do skupinového kurzu. Pro trénink týmové práce není lepší způsob, než se zapsat do některého ze skupinových jazykových kurzů a využít všech výhod, které nám skupinová práce přináší. Dobrý lektor totiž umí využít skupinové dynamiky na maximum a vytěžit z ní co nejvíce nejen pro procvičení schopnosti mluvit, ale také pro schopnost spolupracovat, argumentovat a efektivně komunikovat ve skupině.
Staňte se součástí komunity. Pokud zrovna ve vašem okolí není žádná jazykové škola, která by kurzy vašeho vysněného jazyka nabízela, nevěšte hlavu. Ve svém okolí jistě najdete množství komunit, které se dorozumívají právě tím vaším jazykem. Ať už to bude brněnská Se Habla Español nebo Prague Language Café, nic vám nebrání se přidat a podílet se na aktivitách, které tato komunita organizuje.
Kreativita
Zjistěte, jaký jste studijní typ. Pokud si nejvíce věcí zapamatujete tím, že je uvidíte, zkuste si namísto klasických poznámek z hodin kreslit myšlenkové mapy nebo obrázky, které vám pomohou si zapamatovat významy slov. Pokud jazyk naopak nejlépe navnímáte poslechem, zkuste najít česká slova, která se rýmují s nově naučenou slovní zásobou, nebo si z nově naučených frází složit písničku.
Pište. Psaní deníku v cílovém jazyce je jednou z nejoblíbenějších metod procvičování slovní zásoby. Zkuste si každý večer zapsat, co se vám ten den přihodilo, čímž si přirozeně upevníte slovní zásobu, která bezprostředně souvisí s vaším každodenním životem. Vyzkoušet můžete i metodu tzv. volného psaní, kdy zapisujete na papír cokoliv, co vás v tu chvíli napadá, bez ohledu na správnost gramatiky nebo větné skladby.
Hledejte příležitosti. Studium jazyka nekončí tím, že se za vámi zavřou dveře jazykové školy. Právě naopak – příležitosti k procvičování jsou totiž všude okolo a je jen na vás, jestli je objevíte. Ať už si začnete psát nákupní seznam v cílovém jazyce nebo si v duchu pojmenovávat vše, co uvidíte z okna po cestě do práce, každá činnost může být příležitostí k procvičování.
Interkulturní komunikace
Najděte si parťáka. Způsobem, jak na vlastní kůži okusit kontakt s jinou kulturou, může být tzv. tandemová výuka. O co jde? Propojíte se s člověkem jiné národnosti, který mluví jazykem, který si chcete procvičit. Za tuto službu mu nic neplatíte, na oplátku mu zase pomůžete s jazykem, který on neovládá, ale vy ano. Zkrátka takový oboustranně výhodný obchod, který vám dá zblízka nahlédnout do jiné kultury.
Nezapomeňte, že to není jen o jazyku. Studium jazyka není jen o verbální komunikaci, ale také o pochopení jiné kultury. A tu můžete začít poznávat, i když jste teprve na začátku své studijní cesty. Skvělým nástrojem jsou knihy, filmy nebo hudba. Důležité je to, abyste byli ve styku se skutečně autentickými materiály. Zapomeňte na americké velkofilmy, poohlédněte se raději po nezávislých filmech nebo knihách méně známých autorů.
Kritické myšlení
Přemýšlejte a klaďte otázky. Efektivní studium nikdy není jen o nekritickém přijímání všeho, co nám naši učitelé předávají. Něco se vám na výkladu vašeho lektora nezdá? Máte vlastní zkušenost, která se s jeho výkladem bije? Nebojte se zeptat! Každý máme jiné znalosti a zkušenosti a tím, že je budeme vzájemně konfrontovat, se naučíme nejvíce.
Vnímejte jazyk jako nástroj. Jazyk je bezpochyby nepostradatelný nástroj komunikace, současně však můžeme říct, že se jedná i o nástroj manipulace. To, jakým způsobem něco řekneme, jaká slova zvolíme, má obrovský vliv na to, jak se příjemce k určité informaci postaví. Vždy je třeba přemýšlet o kontextu, v jakém komunikujeme, a neustále si klást otázku, jestli volíme vhodné jazykové prostředky.
Pokud vás zajímají další způsoby, jak si ze studia angličtiny nebo jiného jazyka odnést co nejvíce, sledujte náš projekt HI-GLOBE, pod jehož záštitou právě teď vznikají unikátní výukové moduly kombinující rozvoj jazykových a nejazykových kompetencí. Projekt můžete sledovat na webových stránkách nebo na Facebooku.