V oblasti vzdělávání se v posledních letech stále více mluví o fenoménu edutainmentu. Co to je? Zkrátka škola hrou! Můžete si říct, že to není žádná novinka, vždyť o tom mluvil už Jan Amos Komenský. To máte jistě pravdu. S nástupem internetu a digitálních médií však zábavné učení dostalo další rozměr.
Kde končí zábava a začíná učení? A proč to nespojit? V tomto článku Vám o edutainmentu řekneme více a objasníme Vám, jak ho lze využívat v učení jazyků.
Co je edutainment zač?
Pojem edutainment byl poprvé použit v padesátých letech Waltem Disneym, jednou z nejvýraznějších osob v zábavním průmyslu. Postupně se pojem začal objevovat ve spojení s moderní formou vzdělávání. Vědci zabývající se edutainmentem se snaží zbořit předsudky, že učení a zábavu je třeba striktně oddělit.
Rákoska a biflování nefungují
Pasivně přijímat učivo, sedět několik hodin ve škole a snažit se memorováním zapamatovat co nejvíce – to není příliš efektivní metoda a navíc to jde s přibývajícími léty víc a víc ztuha.
Biflování není záruka úspěchu ani při studiu jazyků v jazykových kurzech – učit se slovíčka nebo gramatická pravidla několik hodin nazpaměť nemá žádnou cenu, zapamatujeme si je pouze krátkodobě. Proto je nutné dávat jazykové znalosti do kontextu a pokud možno spojit si je s něčím příjemným.
V hlavní roli technologie
Digitální technologie a média jsou nedílnou součástí našeho každodenního života. Pokud víme, jak k učení internet využívat, může nám být velice cenným pomocníkem.
Edutainment využívá právě interaktivní prostředky a multimediální nástroje. Mnohými zavrhované počítačové hry nebo aplikace mohou přispívat k rozvíjení logického a strategického myšlení i k zlepšování jazyka.
Edutainment v učení jazyků?
Protože jsme jazyková škola, zajímá nás především, jak se dá edutainment uplatnit v jazykovém vzdělávání. Už zmíněný Komenský se snažil svým hravým přístupem usnadnit svým žákům výuku latiny. Latinu sice u nás nevyučujeme, ale principy zábavného učení se dají uplatnit ve všech jazykových kurzech.
Určitě jste už slyšeli o různých mobilních aplikacích jako je například Duolingo, ve kterých si můžete díky pár minutám denně zlepšovat své znalosti. Hlavním požadavkem je interaktivita, která studenty vtáhne do procesu učení.
Skvělé zkušenosti se zábavným vzděláváním máme i v pomaturitních kurzech. S lektory studenti chodí na festivaly zahraničních filmů, pořádají seriálová odpoledne, rozebírají státnicové otázky prakticky (den španělské kuchyně? není problém!). Každým rokem pak pořádáme tematické dny k příležitosti různých svátků jako je Halloween, St. Patrick’s Day nebo Thanksgiving Day.
Do vyučování se naši lektoři snaží co nejvíce včleňovat různé zábavné a aktivizující prvky. Studenti si mohou pomocí svých chytrých telefonů nebo školních tabletů zasoutěžit v kvízu na téma právě probíraného učiva a jejich výsledky se v reálném čase promítají na tabuli.
V našem pomaturitním studiu není výjimkou koukat v jedné polovině hodiny na seriál na Netflixu a v druhé polovině si o ní povídat.
Učit se jazyk není samozřejmě pouze o zábavě. Jazykové učebnice jsou i v dnešní době důležitou a vítanou oporou v jazykovém vzdělávání. Pokud však nejsou doplněny o nejrůznější interaktivní materiály, aktivity nebo pracovní listy, stává se vyučování nudou. A kde je nuda, nejsou výsledky.
Možná by byl Komenský překvapený, kam se jeho “škola hrou” vlivem digitálních technologií a internetu posunula. Jedno je však jisté – drilu a biflování odzvonilo. 21. století před nás rozprostřelo spoustu možností a byla by škoda je nevyužít!