Aneb o tom, jak brněnský magistrát podniká kroky ke vzniku ucelené strategie integrace cizinců v souladu s rozsáhlejším plánem sociálního začleňování.
Když byl PELICAN mile pozván magistrátem města Brna k tomu, aby se zúčastnil diskuze k projektu Strategie integrace cizinců ve městě Brno II (pokračování téhož z minulého roku, s cílem tvorby dokumentu Strategie integrace cizinců města Brna pro roky 2020-2026) na téma „Vzájemná komunikace a řízení diverzity“, ani na chvíli s potvrzením účasti neváhal.
Nejen, že má díky zkušenostem z evropských vzdělávacích a integračních projektů k tématu co říci, ale zároveň rád naslouchá – a dle vyslyšených potřeb je taky ochoten do dalších projektů po hlavě skočit, případně je na základě potvrzených analýz a očekávaných pozitivních výsledků iniciovat.
„Strategie integrace cizinců města Brna pro roky 2020-2026 je zásadní strategický dokument, který město dlouhodobě postrádá. Jeho cílem je popsat klíčová témata a výzvy na poli integrace cizinců, kterým čelí obyvatelé města Brna a hledat jejich řešení.“
Klíčový prvek k tomu, aby dokument mohl vzniknout, jsou právě diskuzní (pracovní) skupiny. Jejich cílem je vytvořit prostor pro názory a zkušenosti ze strany jak institucí či organizací, které se s cizinci setkávají, tak i samotných cizinců, profesionálů i občanů, kterých se dané téma dotýká. Účastníci těchto workshopů / diskuzí (neziskové organizace, obyvatelé města Brna, úředníci, akademici, politici) tedy mají možnost významně ovlivnit to, kterým směrem město v dalších letech bude v oblasti integrace cizinců směřovat.
Na základě dat, jež město shromažďovalo během posledních dvou let, bylo vytvořeno 8 pracovních skupin, přičemž každá pracovní skupina se věnuje konkrétnímu tématu. V prvním bloku, který proběhl na podzim minulého roku a jehož se PELICAN taktéž účastnil, byla diskutována témata mainstreamingu integračních opatření napříč veřejným prostorem, mezi dalšími tématy zaznělo například osvojování si českého jazyka cizinci a rozvoj odborných, interkulturních a dalších dovedností pracovníků veřejných institucí. Na základě diskuze byla vytvořena závěrečná zpráva „Data a fakta o cizincích v Brně“. Vzniklá analytická část a soubor definovaných prioritních cílů je základním krokem k tomu, aby mohl dokument Strategie vzniknout.
Druhý blok (II) diskuze byl zaměřen na výsledky této zprávy. Diskutovány byly kvantitativní části šetření a význam výsledných dat pro vzájemnou komunikaci a řízení diverzity, pozornost však byla věnována taky výsledkům kvalitativního výzkumu. Účastníky zajímaly především možná slepá místa, tedy zda má ještě smysl zaměřit se na další oblasti zkoumaného tématu. Prioritním cílem diskuze bylo vyjasnění cílů a představ účastníků diskuzní skupiny ve vztahu ke vzájemné komunikaci a řízení diverzity. Jednodušeji řečeno – hledaly se propojení mezi jednotlivými účastníky, na jehož základě jsme se pokusili vytvořit společné vize, cíle a priority programu – tedy, alespoň tohoto setkání.
Diskutovalo se o potřebě efektivního učení češtiny cizinců – zejména o učení v rámci jazykových kurzů o aktuálních tématech, které jim nejen pomohou osvojit si jazyk hostitelské země, ale zároveň jim pomohou v nové společnosti prakticky fungovat. Velkým tématem byla taky efektivní komunikace se všemi jazykovými či etnickými skupinami na úrovni samosprávy. Je důležité se na výzvy podívat z opačné perspektivy – tedy, že je důležité nejen integrovat nově příchozí, ale nezapomenout taky na pracovníky úřadů, kteří mnohdy nevědí / nemají pomůcky / jazyková bariéra, jak se s odlišnou přicházející kulturou vypořádat.
Migrace je totiž v současnosti zvláště ve velkých evropských městech běžným jevem. Zaměřit se na veškeré aspekty a najít slepá místa, jedině tak lze předejít budoucím problémům, jako je vytváření uzavřených komunit a míst, kde může být nebezpečno.
Jazyková škola / Spolek PELICAN