Zájem o jazykové kurzy se v posledních letech neustále zvyšuje. O tom my v PELICANU něco víme! O kurzy angličtiny, němčiny nebo ruštiny totiž stojí tolik zájemců, že je v naší žluté škole už pomalu nemáme kam dávat.
Pravdou ovšem je, že zatímco přilákat nové studenty do jazykových kurzů není nic těžkého, udržet je v nich až do zdárného konce už často bývá problém. Jazykové kurzy se totiž dlouhodobě potýkají s problémem vysoké úmrtnosti. To samozřejmě neznamená, že by studenti jazyků umírali více, než jejich jazykově se nevzdělávající vrstevníci. Úmrtnost v tomto případě spočívá v tom, že ze studentů zapsaných v kurzu jich tento kurz velké množství obvykle nedokončí.
Proč ale vlastně studenti jazykové kurzy opouštějí ještě před tím, než vyčerpají všechny lekce, které si často i dopředu zaplatili?
Podle průzkumů mezi těmito “odpadlíky” je nejčastějším důvodem odchodu z kurzu nedostatek času. Mezi další důvody předčasného ukončení kurzu patří nenaplněná očekávání, nevhodná forma kurzu nebo nevyhovující lektor.
Většinu z těchto problémů lze ale velmi snadno řešit, a to tím, že budeme dodržovat několik jednoduchých pravidel. Proto vám v dnešním článku přinášíme 9 tipů, jak zvýšit svou motivaci ke studiu a kurz úspěšně dokončit:
1. Věnujte dostatek času výběru jazykové školy
Výběr správné jazykové školy je pro úspěch kurzu klíčový. K tomu, aby vás v průběhu kurzu neopustila chuť studovat, je důležité si zvolit takovou školu, ve které se budete cítit příjemně a do které budete chodit rádi.
Zajímá Vás, na co si dát při výběru školy pozor? PELICAN pro Vás shromáždil několik užitečných tipů, jak se při výběru jazykové školy nespálit!
2. Zvolte si adekvátní jazykovou úroveň
Špatný odhad jazykové úrovně je častým důvodem, proč studenti ztrácejí motivaci pokračovat v kurzu. Pokud se podceníte a zvolíte si zbytečně nízkou úroveň, budete se v kurzu nudit a možná brzy nabudete dojmu, že jeho navštěvování nemá smysl. Pokud se ale naopak přeceníte a nastoupíte do příliš pokročilé skupiny, pravděpodobně nebudete učivo zvládat a hrozí, že svou snahu hodně rychle vzdáte.
Než se závazně přihlásíte do kurzu, udělejte si rozřazovací test. Ten Vám napoví nejen to, jaký kurz byste si měli zvolit, ale také to, na jaké jevy byste se měli při studiu jazyka nejvíce zaměřit.
3. Seznamte se se svým lektorem
Lektor je osobou, která funguje jako prostředník mezi vámi a cizím jazykem. Proto je to, aby vám on a jeho styl výuky vyhovoval, nesmírně důležité. Dobrý lektor by měl být nejen kvalifikovaný, ale měl by být také schopen svým studentům pomoci s problémy, na které mohou během lekcí narazit. Nebojte se proto se o svém budoucím lektorovi před začátkem kurzu informovat v jazykové škole.
4. Vytyčte si cíl
Ve vzdělávání obecně platí, že než se pustíte do studia, měli byste si uvědomit, proč se danou látku vlastně učíte. Začali jste se učit italsky, protože byste se rádi dozvěděli, jak správně vyslovovat názvy všech tamních pochoutek? Nebo jste se zapsali do kurzu němčiny, abyste si mohli přečíst Goetha v originále? Ať už je váš cíl jakýkoliv, je dobré si ho před začátkem kurzu uvědomit a během studia k němu směřovat. Jedině tak se z bezcílného přešlapování na místě stane cílevědomý sprint, který má smysl a směr.
Od cíle, který jste si vytyčili, by se měl odvíjet také výběr kurzu. Přečtěte si, jak poznáte, jestli je pro Vás vhodnější skupinový nebo individuální kurz.
5. Buďte v hodinách aktivní
I když to možná neuslyšíte rádi, tak na tom, co nám celé dětství vtloukali do hlav učitelé na základní škole, je ve skutečnosti něco pravdy. Pokud totiž v hodinách dáváte pozor, děláte si poznámky a komunikujete s lektorem, odnesete si toho z výuky mnohem více, než kdybyste informace jen pasivně přijímali. Zároveň vás výuka bude o poznání více bavit, a vy tím snížíte pravděpodobnost, že z kurzu předčasně utečete.
6. Najděte si čas na opakování
Aby bylo studium jazyků efektivní, je třeba mu věnovat čas. V rámci běžných jazykových kurzů není možné odvést všechnu potřebnou práci během lekcí, a proto to bez úloh a domácí přípravy nepůjde. Úplně stačí, když si vyčleníte krátký časový úsek, třeba patnáct minut denně, kdy se budete pravidelně věnovat úkolům nebo třeba opakování slovíček. Tímto způsobem si udržíte přehled o látce i motivaci pro pokračování v kurzu.
7. Nebuďte na to sami
Tuto situaci někteří z nás důvěrně znají. Když o něco usilujeme, často nám velmi pomůže, když ve své snaze nejsme sami. Nejčastěji se o tomto typu spiklenectví mluví v souvislosti s návštěvou fitcentra, v případě jazykových kurzů to ale funguje úplně stejně. Když víme, že na nás na lekci kromě lektora čekají i kamarádi, dvakrát si rozmyslíme, jestli kurz pro tentokrát vynecháme.
8. Odměňte se
Každá námaha si zaslouží odměnu a v případě studia jazyků může být obzvlášť sladká. Nebyla by taková dovolená na Azurovém pobřeží dostatečnou motivací pro dokončení kurzu francouzštiny? Nebo co třeba výlet na Octoberfest jako odměna za zvládnutí kurzu němčiny? Slibte si takovou odměnu, která vám nedovolí vzdát vaši snahu předčasně.
9. Buďte realističtí
Klaďte si vysoké cíle, ale neočekávejte od sebe zázraky. Naučit se dobře cizí jazyk je práce na celý život. Tento fakt byste měli vzít na vědomí a nevzdávat to jen proto, že máte pocit, že vám studium nejde dost rychle. Běžte na to krok po kroku, postupně dosahujte dílčích cílů, odměňujte se, a hlavně to nevzdávejte!