Dublin. Město protkané irskými tradicemi, černým pivem s hustou pěnou a nahořklou chutí a tou nejlepší whiskey. Dublin. Plný historických staveb, dešťových přeháněk, jetelových lístků a tradičních pubů, které hrají v životě této irské metropole důležitou roli.
Tedy, nejen spojení hospod, alkoholu, tradičního irského folku – ale taky odkaz spisovatelských velikánů je pro Dublin opravdu příznačný. Jen z těch opravdu nejznámějších – Samuel Beckett, Johnatan Swift, G. B. Shaw, Oscar Wilde nebo třeba James Joyce, jeho kniha Dubliňané a slavná citace: „When I die Dublin will be written in my heart.“ Vskutku, ani literární inspirace tomuto městu rozhodně nechybí!
A přesně toto město, ve kterém se všechny naše obavy a strachy vždy jako zázrakem stanou na nějakou chvíli bezpředmětné, navštívil minulý týden sám PELICAN. Ptáte se proč? Aby se zde setkal s partnery z Irska, Dánska a Portugalska na meetingu mezinárodního vzdělávacího projektu We Are One, díky kterému se stala naše škola zastáncem metody TBL ve spojení s metodou CLIL (o které si můžeš přečíst zde). Ale pojďme na to hezky popořádku!
PELICAN pod křídly vzdělávacích projektů
Jazyková škola Brno PELICAN buduje svou dlouholetou tradici už od roku 2002. Každoročně pomáhá stovkám studentů dosáhnout svých cílů týkajících se jazykových znalostí díky tomu, že do své výuky neustále vnáší nejnovější inovace právě v oblasti jazykového vzdělávání, a to jak mladých, tak dospělých.
Naše škola, jejímž symbolem se stal žlutý pták a přátelská atmosféra se spoustou úsměvů všude kolem, nabízí rozmanité možnosti v oblasti vzdělávání. Nabízí jazykové kurzy individuální i skupinové, začátečnické kurzy i jazykové kurzy pro ostřílené znalce jazyků. Čerstvým studentům nabízí pomaturitní kurzy v podobně pomaturitního studia angličtiny či němčiny a pověst si buduje i v oblasti týkající se firemního vzdělávání. Zkrátka – ať už potřebuješ přípravu na maturitu z angličtiny, zdokonalit se v čínštině nebo oprášit kurzy němčiny, jsme tady pro Tebe.
Jazykovka PELICAN však není jen škola, ve které výuka jazyků denně probíhá na plné obrátky. Kromě pomaturitního studia, firemních jazykových kurzů a kurzů pro veřejnost se PELICAN podílí na mezinárodních vzdělávacích projektech, jejichž nejčastější náplní je právě otázka podpory inovací v oblastech jazykového vzdělávání, otázka mezikulturního porozumění, a v posledních letech taky velmi aktuální otázka týkající se integrace cizinců do společnosti.
TBL – Potřeba autentické komunikace ve výuce jazyků aneb jazykové vzdělávání založené na úkolech z reálného světa
Pojďme se dnes podívat pravdě do očí. Pravděpodobně kolem 90 % z nás prošlo jazykovým vzděláváním už od nízkého věku na základních, středních a vysokých školách. Mnozí z nás absolvovali více než desetiletý dril anglických slovíček a gramatiky. Stejně velká většina z nás má však při pomyšlení na kurzy cizího jazyka husí kůži. Hodiny drilování se slovíček a gramatiky, dny promarněné ve školní lavici a učebnice, ze kterých jsi moc rozumu nepobral. V hodinách se mluvení buď úspěšně vyhýbáš, a i když mluvit chceš, učitel Ti nedá moc prostoru.
Když na to pak přijde a Ty konečně potkáš na ulici cizince, který se Tě zeptá kudy jít na Špilas, zvládneš jen zalapat po dechu jako ryba. Kam se podělo těch několik let studia? A kde hledat chybu? V učiteli, zastaralých metodách a přístupech nebo vlastní lenosti?
Mezi jednu z nejčastějších rad, jak se rychle naučit jazyk, jistě patří vycestovat do zahraničí. Pochopitelně. V momentě, kdy se ocitneme za hranicemi naší malebné republiky, jsme v nepřetržitém kontaktu s novým jazykem, aniž bychom museli navštěvovat jazykové kurzy, pomaturitní studium či firemní vzdělávání. Jednoduše se setkáváme se situacemi, nad kterými by nebylo potřeba se, v našem mateřském jazyce, pozastavovat.
V cizím jazyce pro nás však právě tyto momenty symbolizují nepředstavitelné výzvy.
Ať jde o kup autobusové jízdenky, hledání těch správných slov pro otázku týkající se směru a žádosti o pomoc, zas a znovu nejeden z nás marně pátrá v paměti po tom, jak se řekne slovní spojení „ztracené zavazadlo“ a jak utvořit správně otázku v přítomném čase průběhovém.
Jak často učitelé při hodinách žádají žáky, aby provedli ve třídě (či klidně mimo ni) aktivitu, která je naprosto běžná v jejich každodenním životě v jejich mateřském jazyce? Pravděpodobně se to nestává moc často. A přitom právě to může být způsob, jak se druhý jazyk naučit přirozeně a osvojovaný jazyk si snadno zapamatovat a jen tak nezapomenout.
A jak to souvisí s TBL?
TBL neboli Task-Based Learning je učební metoda, pomocí níž si studenti jazykových kurzů osvojují nový (druhý, další) jazyk přirozeně díky simulování autentických situací a známých úkolů běžných v každodenním životě, aniž by při tom byli nuceni opustit třeba svou třídu pomaturitního studia ve svém rodném kraji.
Za TBL aktivitu nepovažujeme aktivity, při nichž je studentům zadám úkol naučit se zpaměti seznamy slovíček či gramatická pravidla, jak všichni jistě dobře známe z dlouhých hodin angličtiny naší povinné školní docházky.
Hlavní pozornost je přitom věnována úkolu a učený jazyk je v něm nástrojem, který studenti užívají k jeho úspěšnému splnění. Sám úkol (task) je tedy aktivitou, při které studenti užívají jazyk k dosažení konkrétního výsledku.
Podmínkou však je, aby daná aktivita odrážela reálnou situaci. Může jít tedy právě o nákup jízdenky, připravování oslavy nebo prostírání stolu. Hraní rolí a reálných situací a řešení nejrůznějších problémů, toto všechno může být považováno za relevantní a autentický úkol při učení pomocí metody TBL.
To ovšem neznamená, že při učení pomocí metody TBL není pozornost věnovaná taktéž správnému užití studovaného jazyka. Při každé lekci lektor pečlivě sleduje využívání jazykových prostředků studenty a jejich správnost, a v závěru každé lekce zprostředkuje studenům zpětnou vazbu, která nese nezastupitelné místo při plánovaní každé lekce s využitím metody TBL.
Hlavní výhody metody TBL tedy spočívají v tom, že je jazyk reálně užíván při plnění úkolu z reálného života, což znamená, že se během plnění tohoto úkolu uskutečňuje reálná komunikace, studenti jsou díky tomu nevědomě nuceni zvažovat celou jazykovou formu – a nesoustředí se pouze na jeden jediný aspekt (např. pouze procvičování slovíček nebo gramatických forem nejrůznějších tvarů).
Pro shrnutí – cílem metody TBL je tedy integrovat všechny dovednosti zároveň – od přesnosti (gramatické) až k jazykové plynulosti a automatickému osvojování slovíček.
Zaujala Tě metoda TBL a chceš se dozvědět více? Navštiv stránky školy PELICAN nebo se zastav osobně v kanceláři naší jazykovky a my Ti rádi zodpovíme Tvé dotazy, a co víc, do děje u PELICANA Tě taky moc rádi zapojíme! Jazyková škola PELICAN bude pořádat taky praktické workshopy, spojené s metodami projektu We Are One, na kterých jsi srdečně vítán! Těšíme se na viděnou!
Tvůj PELICAN