Jazykovou školu PELICAN asi není třeba dvakrát představovat. Všichni víme, že nabízí velkou škálu rozmanitých možností jazykového vzdělávání. Od jazykových kurzů pro veřejnost – a to od klasické angličtiny až po méně obvyklé kurzy – přes pomaturitní studium angličtiny a němčiny a přípravné kurzy na maturitu, až po firemní jazykové kurzy.
Je ale důležité vědět, že tím ambice naší školy zdaleka nekončí. PELICAN se jako nezisková organizace Spolek PELICAN zapojuje do evropských vzdělávacích projektů, díky nimž má možnost přinášet do jazykového vzdělávání řadu inovačních metod. Cílovou skupinou těchto projektů často bývají lidé, kteří do Evropy přicházejí z jiných částí světa a často zde kvůli jazykové bariéře a neznalosti místního prostředí nenacházejí možnost, jak se pracovně uplatnit.
Jedním z těchto projektů je i We Are One. Jeho cílem je propojit výuku cizího jazyka s předáním informací o ekonomickém, sociálním i kulturním prostředí v evropských zemích. Způsobem, jakým toho chce projekt dosáhnout, je právě metoda CLIL.
O metodě CLIL
Změna zaměření, změna perspektivy, změna myšlení. Taky tak by se dala ve zkratce popsat učební metoda CLIL. Zkratka CLIL (Content and Language Integrated Learning) označuje metodu vzdělávání, která slučuje výuku jazyka se studiem konkrétního předmětu. Jak v praxi tato výuková metoda vypadá? Pomocí programu CLIL se studenti učí jeden nebo i více předmětů v dalším jazyce, dost často v angličtině nebo v jazyce hostitelské země. Od studentů se přitom neočekává, že budou daný jazyk znát předtím, než začnou předmět studovat. Jak jazyk, tak předmět se začínají učit současně. Učení se jazyka je tak začleněno do výuky předmětů jako je např. věda, historie nebo zeměpis. Studenti se tak kromě jazyka zároveň seznamují i s reáliemi a užitečnými informacemi o své nové vlasti.
Proč to funguje?
Při klasické výuce, když učitel vyučuje předmět v mateřském jazyce studentů, nemá problém snadno sdělit vše, co chce – a studenti mu bez problému rozumí. Když však daný předmět vyučuje za pomoci jazyka, který je pro studenty nový, není to ani zdaleka tak jednoduché. Studentům musí v tomto případě ukázat, kde mají možnost dohledat k předmětu více informací, jak si vzájemně s vyhledáváním pomáhat, jak komunikovat a pracovat ve skupině. Studenti tak o předmětu přemýšlejí jinak, než když se předmět učí v jazyce mateřském. Díky tomu se jazyk stává součástí procesu učení. Jinými slovy, učitel mění svou metodologii a díky tomu ukazuje svým studentům různé možnosti vzdělávání se.
Metoda CLIL nerozlišuje mezi jazyky, věkem ani úrovní vzdělání a zasahuje do všech typů vzdělávacích institucí, od základního až po odborné vyučení. V tomto smyslu metoda CLIL reaguje na návrh programu celoživotního vzdělávání EU, kdy hlavní myšlenkou vícejazyčnosti a multikulturalismu je podpora integrace a porozumění mezi Evropany.
Zapojit se můžeš i Ty!
Navštěvuješ u PELICANA jazykový kurz, pomaturitní studium a nebo Tě dosah evropských vzdělávacích projektů prostě jen zaujal? Neváhej se na nás obrátit – e-mailem, telefonicky nebo osobně v kanceláři naší školy – a zeptat se nás na více informací o našich projektech. Nezapomeň, zapojit se můžeš i Ty!
Tvůj PELICAN