Kdo by neznal Jazykovou školu PELICAN. Jazykovka v Brně, jejíž logem se stal žlutý pták, sídlem centrum Brna a poznávacím symbolem jazykové kurzy a velká spousta úsměvů všude kolem, byla založená už v roce 2002. Jazyková škola poctivě budovala svou pověst i jméno a v roce 2008 rozšířila nabídku svých služeb a stala se vzdělávacím centrem dospělých, mládeže a dětí.
PELICAN nabízí rozmanité možnosti v oblasti vzdělávání. Zejména díky své mnohaleté tradici nasbíral zkušenosti s výukou jazyků (kurzy španělštiny, kurzy angličtiny, kurzy němčiny a dalších jazyků), na základě nabytých zkušeností vyvíjí nové učební metody a pomůcky pro vzdělávání i pedagogy a rozvíjí digitální a multimediální metody učení.
Nejširší veřejnost je u PELICANA obohacována o jazykové dovednosti díky rozmanité nabídce jazykových kurzů pro veřejnost – skupinových i individuálních, různých pokročilostí, včetně příprav na zkoušky z jazyka (FCE, TOEFL, Státní jazyková zkouška B2 a C1 atd.)
Čerství absolventi středních škol – ať už ti nerozhodní, hledající kompromis mezi prací a výškou nebo prostě studenti, dychtící po jazykových znalostech, nacházejí u PELICANA plnohodnotnou možnost vzdělávání, když začnou navštěvovat pomaturitní studium angličtiny a dalších jazyků.
Mimo jiné se PELICAN dále specializuje na firemní vzdělávání. Jazyková škola Brno PELICAN poskytuje firemní kurzy angličtiny ale i dalších méně obvyklých jazyků, jako jsou např. kurzy arabštiny, kurzy vietnamštiny nebo třeba firemní výuka češtiny pro cizince.
A že by snad tímto měly ambice žlutého ptáka PELICANA končit? Ani náhodou. Dalším zlomovým okamžikem jazykovky se stalo období, kdy na služby PELICAN – jazykové kurzy, pomaturitní studium i firemní vzdělávání navazuje nezisková organizace Spolek PELICAN. Právě díky Spolku má PELICAN možnost partnersky se zapojit do evropských vzdělávacích projektů nebo mezinárodní projekty sám koordinovat.
Spolek PELICAN je partnerem projektu We Are One, jehož cílovou skupinou jsou cizí státní příslušníci, kteří přicházejí v těchto dnech do Evropy z jiných částí světa. Tyto osoby často nenacházejí možnost, jak se uplatnit na trhu práce, navzdory rostoucí poptávce a dobré ekonomické situaci většiny evropských zemí. Jejich snaha prosadit se v evropském prostředí je limitována jednak nedostatečnou znalostí prostředí, do něhož přišli, jednak jazykovým handicapem.
Propojit výuku cizího jazyka s předáváním informací o právním, ekonomickém, sociálním a kulturním prostředí v zemích Evropské unie je cílem tohoto projektu. Nástroje, které partneři projektu v čele s portugalskou organizací Serviço Jesuíta aos Refugiados vyvíjejí, využívají kombinaci dvou metod:
- CLIL (Content and Language Integrated Learning) – využití vyučovaného jazyka jako prostředku k získání informací a řešení úkolů, které účastníky skutečně zajímají. V našem případě půjde o poskytování informací z oblasti místního právního, ekonomického a sociálního systému nově příchozím cizincům v jazyce hostitelské země, příp. v kombinaci obou jazyků. Díky tomu účastníci kurzu prohloubí svou znalost jazyka a zároveň systému, v němž se pohybují.
- TBL (task-based learning) – řešení reálných úkolů ve skupině, která mezi sebou hovoří vyučovaným jazykem. Skupiny studentů tak budou ve vyučovaném jazyce např. společně sestavovat modelový rozpočet, vyhledávat informace o situaci na pracovním trhu či řešit právní otázky pobytu v nové zemi.
Výhodou kombinace těchto metod je vyšší motivace účastníků, daná skutečností, že kromě jazykového pokroku zároveň prohloubí své znalosti v důležitých otázkách svého pobytu. Spolupráce na řešení reálných problémů poskytuje účastníkům okamžitou zpětnou vazbu o schopnosti domluvit se či analyzovat text a zároveň posouvá jejich sebevědomí v dané jazykové oblasti díky zkušenosti, kterou touto cestou získají.
Klíčovým výstupem projektu bude Sada nástrojů pro práci ve třídě, dostupná on-line a zároveň určená k tisku a distribuci v kolektivu studentů. Jejich obsahová náplň bude upravena podle hlavních oblastí zájmu příchozích cizích státních příslušníků. Předběžně jsou zvažována tato témata: životní dovednosti, kultura na pracovišti, jazykové dovednosti v restauračním a hotelovém provozu, jazykové dovednosti v automobilovém provozu (řidič auta, autobusu, taxi, mechanik), jazykové dovednosti ve stavebnictví, sebehodnocení svých dovedností.
Kromě sady nástrojů bude v projektu vytvořena příručka pro překonávání negativních stereotypů a interkulturnímu porozumění, průvodce pro pedagogy při sestavování kurzu a videomateriály představující jednotlivé aktivity.
V rámci projektu bude Spolek PELICAN pořádat v Jihomoravském kraji workshopy zaměřené na testování možnosti výuky českého jazyka s využitím CLIL a TBL. Pracovní verze Sady nástrojů pro práci ve třídě budou předány účastníkům workshopů k praktickému prověření. Návrhy, doporučení a další postřehy od těchto osob představují pro řešitele neocenitelnou zpětnou vazbou a budou určujícím faktorem pro finální úpravu výstupů před ukončením projektu.
Partnery evropského projektu jsou organizace z Dánska, Portugalska, Irska a České republiky.
Pro bližší informace neváhej kontaktovat českého koordinátora projektu na adrese – vadura@skolapelican.com nebo jurasova@skolapelican.com. Případně nás navštiv v centru Brna na adrese Lidická 9 v kanceláři školy PELICAN. Moc rádi Tě uvidíme!
Tvůj PELICAN!